טיפול בכאב לפי הרפואה הסינית

טיפול בכאב לפי הרפואה הסינית אינו דומה כלל לטיפול בכאב לפי הרפואה המערבית. בעוד שהרפואה המערבית מתמקדת בעיקר בסימפטומים, הרפואה הסינית מנסה להגיע לשורש הבעיה. לפי הרפואה הסינית הגוף שלנו מורכב מזרימה אינסופית של אנרגיית הצ'י, המהווה את אנרגיית החיים. כאשר נוצרת חסימה או בעיה בזרימת האנרגיה, מתעוררת תחושת הכאב. לכן על מנת לטפל בכאב יש לטפל בחסימה האנרגטית ולהבטיח זרימה חופשית של אנרגיה בכל אברי הגוף. כדאי לזכור כי חוסר צ'י או פיזור לא מאוזן שלו עלול להוביל לתחושה פיזית או נפשית לא טובה, בעוד שזרימה הרמונית מתבטאת בבריאות פיזית ונפשית.

טיפול בכאב לפי הרפואה הסינית

טיפול בכאב לפי הרפואה הסינית – עקרונות 

ככל שהמכשול או החסימה בזרימת הצ'י יהיו משמעותיים יותר, כך עוצמת הכאב שתחוו תלך ותגדל. צ'י תקוע מתבטא בתחושת כאב, שהולכת וגוברת ככל שהחסימה נמשכת. חשוב לציין כי חסימת הצ'י גורמת לא רק לכאב פיזי אלא גם לכאב נפשי, לכן הרגשות שלנו והמצב הנפשי מושפעים גם כן מיכולת האנרגיה לזרום בחופשיות וללא שום הפרעה. הרפואה הסינית מאמינה כי ישנם מספר גורמים המפריעים לזרימת הצ'י ובכך יוצרים את תחושת הכאב. מדובר על טראומה פיזית, קור, רוח, לחות ובעיות רגשיות. 

הגורמים לכאב לפי הרפואה הסינית

כל סוג של מכה או חבלה גורמים לצ'י להיתקע באזור שנפגע. הקור עלול להשפיע על זרימת האנרגיה, מאחר והוא מכווץ ומקפיא את יכולת הזרימה של הצ'י. לכן כדאי לחמם את האזור הכואב באמצעות מוקסה, על מנת לאפשר את הזרימה החופשית של הצ'י. בנוסף, כדאי להיות מודעים להשפעה של הרוח על הגוף, מאחר והיא עלולה גם כן לתקוע את זרימת הצ'י. במקרים מסוג זה ניתן להשתמש בכוסות רוח על האזור הכואב ועל נקודות ייעודיות, על מנת להפסיק את הכאב. כאב מסוג זה יהיה כאב נודד, שנעלם ומופיע ואינו מתמקד בנקודה ספציפית.

כדאי לדעת כי הלחות משפיעה גם כן על זרימת הצ'י, מאחר והיא מכבידה, מערפלת וחוסמת את הערוצים האנרגטיים. הלחות נוצרת בגוף כתוצאה מתזונה לקויה המבוססת על מאכלים שומניים ומטוגנים ומחסור בפעילות גופנית. כאב הנגרם על ידי הלחות יהיה מאופיין בתחושת נימול והירדמות מקומית של האזור, לצד מאפיינים של דלקת, כגון- חום, נפיחות, אדמומיות ומוגלה. הטיפול יכלול לרוב שימוש בצמחי מרפא ודיקור. חשוב לציין כי גם המצב הנפשי שלנו משפיע על זרימת הצ'י, מאחר וכאשר הצ'י נתקע נחווה רגשות שליליים שונים, שעלולים להוביל לכאב בטן, כאב ראש וכדומה. הטיפול במקרים אלו יכלול את כל האמצעים האפשריים, החל משיאצו ודיקור ועד לשינוי תזונתי, תוספת צמחי מרפא, כוסות רוחות ועוד.

תחושת כאב לפי הרפואה הסינית מצריכה אבחון של הגורם לכאב ולחסימת הצ'י וטיפול מותאם אישית. אנו במרפאת הכאב של אביהו נשמח לספק לכם טיפול ואבחון מקיף ומקצועי. צרו קשר!