נמאס מהכאבים?

טיפול ברפואה סינית לכאבי ברכיים

במבט ראשון הברך שלנו נראית כמו מפרק פשוט למדי, אך אל תטעו – מאחורי החזות הפשוטה מסתתר המפרק הכי גדול בגוף האדם, כזה בעל מבנה מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים, זה שנושא את רוב משקל גופנו ולו תפקידים רבים. אין זה מפתיע אם כך, שמצבים של כאבים בברכיים יכולים לשבש עד לבלי הכר את שגרת החיים.

ראשית נבין כיצד הברך בנויה. מדובר על מפרק הממוקם בין עצמות השוק לבין עצם הירך ועצם הפיקה. בברך ניתן למצוא גם את המיניסקוסים –  המיניסקוס המרכזי והמניסקוס הצדי – מבנים סחוסיים אשר מטרתם היא בובלימת זעזועים, חלוקת הלחצים המופעלים על הברך במידה שווה ומניעת חיכוך בין העצמות.

בגילים מבוגרים, שחיקת המיניסקוס או הסחוס לעיתים קרובות גורמת לכאבי ברכיים עזים. אך זוהי רק סיבה אחת. הברך בנויה גם מרצועות אשר תפקידן היא לייצב את הברך במקומה. בעיה ברצועה יכולה לגרום למשיכת הברך ומשם לכאבים עזים. בנוסף, קרע ברצועות מהווה אף הוא פציעה מוכרת בקרב ספורטאים.

גם לשרירים יש חלק בכאבי ברכיים. אותם שרירים מסביב לברך שאמונים אף הם על ייצוב הברך ממלאים תפקיד ביצירת תנועה מתואמת של מפרק הברך, אך במקרים של מתח גבוה בשרירים (למשל, בשריר ההמסטרינג) הדבר יכול להוביל אף הוא למשיכת הברך למעלה ולכאבים.

כאבי ברכיים יכולים גם לנבוע מחולשה של הגב התחתון. כששרירי הגב התחתון אינם עומדים בעומס המופעל על הגוף, הברך לוקחת על עצמה את תפקידם ומשם העומס גדל והדרך לכאבים קצרה. הדבר מקבל משנה תוקף כאשר המטופל סובל מעודף משקל. עודף משקל, במיוחד כזה המרוכז בבטן, מושך את הגוף קדימה על בסיס קבוע ומעמיס על הברך. כאבים בברך יכולים גם להיגרם מטראומה או דלקת בברך, וגם כסימפטום של מחלות אוטואימוניות כמו שיגדון או דלקת פרקים. 

טיפול ברפואה סינית לכאבי ברכיים

גם בכאבי ברכיים, מיליארד סינים לא טועים

כאבים בברכיים הנובעים משחיקה נראים לרוב אצל מבוגרים, אך גם צעירים יכולים לסבול מהם. גם בגילים צעירים מתקיימת שחיקה של הסחוס. משקל יתר ללא תלות בגיל משפיע על כאבי הברכיים עקב העומס המוגבר המופעל עליהן. כאן למעשה מתחיל תפקידה של הרפואה הסינית, המציעה מספר דרכים להקל על כאבי ברכיים.

תופתעו לשמוע, אך חלק גדול מהשמירה היתרה על בריאות הברכיים בקרב העם הסיני נובעת מטקס התה המפורסם. בטקס התה, אותו מבצעים אחוז מאוד גבוה מהעם הסיני על בסיס יומיומי, המשתתפים יושבים על ברכיהם בעודם שותים תה ומפטפטים. זהו טקס חברתי משמעותי. דמיינו את טקס שתיית הקפה שלכם עם חברים על הברכיים. לשם כך, הסינים נעזרים ברפואה הסינית על בסיס קבוע על מנת למנוע ולהקל על כאבי הברכיים שלהם, וכעת אנו לומדים מהטכניקות השונות שנצברו אחרי מאות שנות ניסיון.

לפי הרפואה הסינית הברכיים הם מרכז האנרגיה של הכליות. בעיות ברכיים לרוב גם באות יחד עם בעיות שינה, הקשורות גם הן לכליות לפי הרפואה הסינית. הרפואה הסינית יכולה גם לסייע בטווח הארוך במניעת ניתוח או במהלך השיקום שלאחריו.

ניתוח לרוב מגיע בגילים מאוחרים יותר, אך חשוב לזכור שכמו בכל ניתוח וגם בהקשר של כאבי ברכיים, יש סיכונים אשר יש לתת עליהם את הדעת. בנוסף, בשל מיקום הברך בגוף והעומס שהיא לוקחת, השיקום מניתוח בברך יחסית מורכב וארוך. עם זאת יש לציין שלעיתים ניתוח היא האופציה היעילה היחידה, ולרוב אני תומך ומסכים עם החלטת הרופא. במקרים אלה אנו מתמקדים בדיקור על מנת לספק לגוף תמיכה להכנה לניתוח ולתקופת השיקום, במטרה לקצר אותה ולהפחית את עוצמת הקושי המאפיין תקופה מורכבת זו.

חשוב לציין כי כל מקרה נבחן לגופו, אך ניתן להגיד בביטחון שברוב המקרים אנשים שמגיעים למרפאה עם צילום של מיניסקוס בעייתי או שחיקה של הפיקה, בטוחים שהם יצטרכו ניתוח, אך בפועל ניתן לחיות חיים ללא כאבים גם ללא ניתוח ע"י חיזוק הברך והעברת העומסים לשרירים הסובבים.

מהם הטיפולים היעילים לכאבי ברכיים?

דיקור

דיקור ברפואה סינית יכול להביא להקלה משמעותית בכאבי ברכיים. אנו מבצעים דיקור בסביבת הברך עצמה ובמפרק הנגדי לה (אל דאגה, זה לא כואב 🙂 ).  לדיקור יש יכולת להגביר את זרימת דם לאזור הפגוע וכך להביא להחלמה מהירה יותר. דיקור גם מהווה פתרון עקיף למלחמה בכאבי ברכיים. ניתן לשלב בטיפול דיקור לירידה במשקל על מנת להקטין את העומס על הברכיים במידה ויש צורך בכך. ירידה במשקל עוזרת מאוד להפחית את העומס על הברכיים. 

פורמולות צמחים

התרופות הקונבנציונאליות לכאבי ברכיים הן לרוב מסוג תרופות נוגדות דלקת, אנטיביוטיקה, קורטיזון ומשככי כאבים. מגה גלופלקס למשל אינו תרופה אלא תוסף. הוא אינו עוזר לבניית הברך, אך כן מסייע בהפחתת הכאבים בקרב כחמישית מהמטופלים.  

ברפואה המשלימה אנו נעזרים בפורמולות צמחים. פורמולות אלו יכולות לסייע בבניית עצם, שיקום המיניסקוס, ולהפחית באופן משמעותי כאבים. כאשר שהיתי בסין, ביקרתי במחלקת טיפולי ברכיים בבית חולים גדול לרפואה סינית. שם, למדתי מהצוות הרפואי כיצד לייצר תמצית ייחודית מצמחים המתמקדים באופן אבסולוטי בכאבי ברכיים. להם הוספנו שני מרכיבים הייחודיים אך ורק לתרכובת אותה אנו מכינים:

  • גלוקוזאמין – החומר הטבעי היחידי בטבע שהוכח כמסייע לכאבי ברכיים  ניתן לקרוא עליו במאמר שלנו MSM"  רכיב הקסם בפורמולות שלנו והמסע להשיגו"
  • MSM – מרכיב ייחודי המסייע להפחתת כל סוגי הכאב, ועוצמתו מוגברת כשהוא משולב עם גלוקוזאמין ניתן לקורא עליו עוד במאמר שלנו-MSM"  רכיב הקסם בפורמולות שלנו והמסע להשיגו".
  • מכשיר Nanopain – מכשיר מתקדם שפיתחתי ביחד עם מומחים מסין, המבוסס על טכנולוגית אינפרא אדום, אשר מסייע מאוד לטיפול, מקצר את תהליך ההחלמה והוא בשימוש בלעדי למרפאה שלי – מרפאת כאב אליהו.

סרטון של אביהו קוזי על: שלושת הגורמים לכאבי הברכיים שלא קשורים בכלל לברכיים ואיך לפתור אותם!

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?