נמאס מהכאבים?

פריצת דיסק איך לנצח את המצב בעזרת שילוב מזרח ומערב

מרגישים כאבי גב מייסרים שמקרינים במורד הרגל וגורמים לחוסר תחושה ועקצוצים?

זהו מצב שכיח שמשפיע על אנשים רבים, והוא ידוע בשם פריצת דיסק. בעיה מתישה זו בעמוד השדרה יכולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים שלך, מה שהופך אפילו את המשימות הפשוטות ביותר להיראות בלתי אפשרי. אבל אל דאגה, כי בפוסט בבלוג זה, אנחנו הולכים להתעמק בגורמים, סימפטומים, אפשרויות טיפול, ואמצעי מניעה עבור פריצות דיסק.

גורמים לפריצות דיסק

הבנת הגורמים לפריצות דיסק היא חיונית על מנת למנוע ולנהל מצב זה ביעילות. פריצות דיסק מתרחשות כאשר המרכז הרך, דמוי הג'ל של דיסק בעמוד השדרה בולט דרך השכבה החיצונית הקשוחה, ומפעיל לחץ על העצבים הסמוכים. ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום להתפתחות פריצות דיסק:

הזדקנות

אחד הגורמים העיקריים לפריצות דיסק הוא תהליך ההזדקנות הטבעי. ככל שאנו מתבגרים, דיסקי עמוד השדרה מאבדים את תכולת הנוזלים שלהם ונעשים פחות גמישים, מה שהופך אותם מועדים יותר לפריצה. הבלאי של פעילויות יומיומיות לאורך זמן יכול גם לתרום לניוון של דיסקים אלה.

פציעה

טראומה פתאומית או תאונות יכולות להוביל לפריצות דיסק. לדוגמה, תאונת דרכים או נפילה יכולות להפעיל כוח מופרז על עמוד השדרה ולגרום לפריצת דיסק. פציעות ספורט, במיוחד אלה הכוללות פגיעות כבדות או תנועות סיבוב, יכולות גם הן לתרום להתפתחות פריצות דיסק.

יציבה לקויה

גורמים וסיבות לבלט דיסק ופריצת דיסק יציבה לא נכונה
גורמים וסיבות לבלט דיסק ופריצת דיסק

יציבה לקויה, בין אם בישיבה או בעמידה, עלולה להפעיל לחץ על דיסקי עמוד השדרה ולהגביר את הסיכון לפריצה. פרקי זמן ממושכים של כיפוף או כיפוף יכולים להחליש בהדרגה את הדיסקים, ולגרום להם להתנפח או להיקרע.כמו שאפשר לראות באיור ,בישיבה מרובה או חוסר איזון בגב יש לחץ עודף על חוליות הגב התחתון והסיכוי לפריצה עולה משמעותית

תנועות חוזרות

עיסוק בפעילויות או תנועות חוזרות ונשנות יכול גם לתרום לפריצת דיסק. עבודות או תחביבים הכוללים כיפוף, פיתול או הרמה תכופים של חפצים כבדים יכולים להפעיל עומס מוגזם על עמוד השדרה ובהדרגה להתיש את הדיסקים. עם הזמן, מתח חוזר זה יכול להוביל לפריצת דיסק.

תסמינים של פריצת דיסק

1. כאבי גב

אחד הסימפטומים השכיחים ביותר של פריצת דיסק הוא כאבי גב. המיקום והעוצמה של הכאב עשויים להשתנות בהתאם לאזור הפגוע בעמוד השדרה. פריצות דיסק בגב התחתון (עמוד השדרה המותני) גורמות לעיתים קרובות לכאבים בגב התחתון ובישבן. מצד שני, פריצות דיסק בצוואר (עמוד השדרה הצווארי) עלולות לגרום לכאבים בצוואר, בכתפיים ובזרועות.

2. כאב עצבי

פריצות דיסק יכולות גם לדחוס את עצבי עמוד השדרה, מה שמוביל לכאב מקרין, חוסר תחושה או תחושות עקצוץ בגפיים. סוג זה של כאב, המכונה גם כאב רדיקולרי, יכול להיות מנוסה בידיים או ברגליים, בהתאם למיקום של פריצת דיסק. לדוגמה, פריצת דיסק באזור המותני עלולה לגרום לסיאטיקה, המאופיינת בכאב המקרין במורד הרגל בחלק האחורי.

3. חולשת שרירים

דחיסה עצבית עקב פריצת דיסק יכולה לתרום לחולשת שרירים. השרירים הפגועים עלולים להיחלש או להתנוון, מה שמוביל לקשיים בביצוע פעילויות יומיומיות. לדוגמה, בפריצת דיסק צווארי פריצת הדיסק עלולה לגרום לחולשה בזרועות, מה שהופך את הרמת חפצים למאתגרת או ביצוע משימות הדורשות מוטוריקה עדינה.

4. שינויים בתחושה

פריצות דיסק יכולות גם לגרום לשינויים בתחושה. אנשים מסוימים עשויים לחוות רגישות יתר, כאשר אפילו מגע קל יכול לגרום אי נוחות או כאב. לחלופין, אחרים עשויים לחוות רגישות מופחתת ולהתקשות להבחין בין טמפרטורות חמות וקרות או להרגיש מרקמים מסוימים.

חשוב לציין כי חומרת הסימפטומים יכולה להשתנות מאדם לאדם, ולא כל האנשים עם פריצת דיסק עשויים לחוות את אותה קבוצה של תסמינים. פנייה לטיפול רפואי כאשר חווים תסמינים חיונית לאבחון מדויק וטיפול מתאים.

אפשרויות טיפול בפריצות דיסק

חיפוש טיפול מתאים לפריצת דיסק הוא חיוני לניהול התסמינים, לקידום הריפוי ולשיפור איכות החיים הכללית. ישנן מספר אפשרויות טיפול זמינות, בהתאם לחומרת המצב וצרכי המטופל הבודדים.

1 . תרופות: משככי כאבים ללא מרשם, כגון תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), יכולים לסייע בהפחתת כאב ודלקת הקשורים לפריצת דיסק. תרופות מרשם, כגון מרפי שרירים או סטרואידים דרך הפה, עשויות להיות מומלצות במקרים חמורים יותר. חשוב לעקוב אחר המינון שנקבע ולהתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני תחילת כל תרופה.

2. זריקות סטרואידים אפידורליות: עבור חולים עם כאב מתמשך ודלקת, זריקות סטרואידים אפידורליות עשויות לספק הקלה זמנית. הליך זעיר פולשני זה כרוך בהזרקת תרופה סטרואידים ישירות לתוך החלל סביב עצבי עמוד השדרה. הסטרואיד מסייע בהפחתת דלקת ובהקלה על הכאב. חשוב לציין כי אפשרות טיפול זו היא זמנית ואינה מטפלת בגורם הבסיסי לפריצת הדיסק.

3.הגישה המשולבת בעלת התוצאות המחקריות הטובות ביותר: תארו לעצמכם את הדיקור כמנהל משא ומתן מיומן ואת הטיפול באינפרא אדום כמתווך רב עוצמה, המתחבר לפתרון הבעיה המורכבת של פריצת דיסק. הדיקור, עם הדיוק והעדינות שלו, מכוון לנקודות מרידיאן כמו דיפלומט ותיק, משדל את הגוף לשחרר אנדורפינים, מפחית כאב ומתח שרירים. בינתיים, טיפול באינפרא אדום, בדומה למשכן שלום מרגיע, חודר לרקמות, מקדם ריפוי ומפחית דלקות.

במחקר מרתק של Li et al. (2017), שפורסם ב-Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, a

שילוב שני הטכניקות,העתיקה והחדשנית הציגה תוצאות יוצאות דופן. המשתתפים, בדומה לדמויות בסיפור אפי, מצאו הקלה מהכאב המעיק של פריצת דיסק. גישה משולבת זו מתגלה כסאגה של תקווה, שבה טכניקות עתיקות ומדע מודרני משלבים כוחות כדי לכבוש מצוקות ולהחזיר את האיזון לגוף. וגם במרפאה התוצאות שאנו רואים בשילוב שני הטכניקות הן חסרות תקדים ומצילות מניתוחים פעמים רבות.

4. אפשרויות ניתוחיות: ניתן לשקול ניתוח אם טיפולים שמרניים אינם מספקים הקלה או במקרים חמורים בהם דחיסת העצבים גורמת לפגיעה משמעותית. אפשרויות כירורגיות לפריצות דיסק כוללות כריתת דיסקטומיה, למינקטומיה או איחוי עמוד השדרה. הליכים אלה נועדו להסיר את חומר פריצת הדיסק, לשחרר את לחץ העצבים ולייצב את עמוד השדרה. ניתוח שמור בדרך כלל כמוצא אחרון כאשר כל אפשרויות הטיפול האחרות מוצו שכן ההחלמה ארוכה וקשה ובחלק גדול מהמקרים תהיה חזרה של הכאב לאחר כמה שנים.

אמצעי מניעה לפריצות דיסק

פריצות דיסק עלולות לגרום לכאב ואי נוחות משמעותיים, המשפיעים על חיי היומיום שלך. כדי למזער את הסיכון לפתח פריצת דיסק, חשוב לנקוט בצעדים משמעותיים ולאמץ אמצעי מניעה המקדמים את בריאות עמוד השדרה. על ידי ביצוע אמצעי מניעה אלה, ניתן לעזור להגן על עמוד השדרה שלך, לשמור על ניידות, ולהפחית את הסיכויים לחוות פריצת דיסק בעתיד.

  • לשמור על משקל בריא: אחד מאמצעי המניעה היעילים ביותר לפריצות דיסק הוא שמירה על משקל בריא. עודף משקל מפעיל לחץ נוסף על דיסקי עמוד השדרה, ומגדיל את הסיכון לפריצת דיסק. על ידי השגת ושמירה על משקל בריא, אתה יכול להקל על העומס על עמוד השדרה שלך ולהפחית את הסיכוי לפתח פריצת דיסק.
  • תרגול יציבה נכונה: שמירה על יציבה נכונה חיונית לבריאות עמוד השדרה. בין אם אתם יושבים, עומדים או מרימים חפצים, חשוב לשמור על מנח עמוד שדרה ניטרלי. הימנעו מלהתכופף, להתכופף או לעגל את הגב לפרקי זמן ממושכים, מכיוון שתנוחות אלה יכולות להפעיל לחץ נוסף על דיסקי עמוד השדרה. השתמשו ברהיטים ארגונומיים ובצעו התאמות יציבה קבועות כדי למזער את הסיכון לפריצת דיסק.
  • פעילות גופנית באופן קבוע: פעילות גופנית סדירה חיונית לבריאות הגופנית הכללית, כולל בריאות עמוד השדרה. לעסוק בפעילויות המחזקות את שרירי הגב, לשפר את הגמישות, ולקדם את יציבות עמוד השדרה. תרגילים כגון יוגה, פילאטיס ותרגילי חיזוק הליבה יכולים לעזור לתמוך בדיסקים בעמוד השדרה ולהפחית את הסיכון לפריצה. התייעצו עם איש מקצוע בתחום הבריאות או עם מאמן מוסמך כדי לפתח שגרת אימונים המותאמת לצרכים שלכם.
  • להרים כראוי: טכניקת הרמה נכונה היא חיונית כדי למנוע עומס מוגזם על עמוד השדרה. בעת הרמת חפצים כבדים, כופפו את הברכיים, שמרו על גב ישר והשתמשו בכוח שרירי הרגליים כדי להרים את העומס. הימנעו מתנועות סיבוב או טלטול בזמן הרמה, מכיוון שתנועות אלה עלולות להגביר את הסיכון לפריצת דיסק. אם החפץ כבד מכדי להרים לבד, גייסו את עזרתו של בן זוג או השתמשו בעזרים מכניים.

במרפאתנו פריצת דיסק היא התמחות המרפאה, עם הזמן פיתחנו תוכנית ספציפית לפריצת דיסק שכוללת דיקור אינפרא אדום קינזיוטייפ ותמציות צמחים מחקריות .מה שחשוב להתחלה זה לתת אבחון מדוייק שיהווה מסלול לטיפול. 

במידה ומרגישים חלק מהסימפטומים למעלה ניתן להתייעץ עם אביהו בשמחה .אביהו קוזי

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?

מְעוּלֶה
מבוסס על 42 ביקורות
בר לוי
בר לוי
01/10/2023
הגעתי לאביהו עם פריצת דיסק צווארית וכאבי ברכיים . בתוך שלושה טיפולים עברו כאבי הצוואר והרופא שלי לא האמין . תודה!
Shahar Sudai
Shahar Sudai
19/06/2023
עשיתי טיפול בכאבי גב תחתון, מאוד עזר תודה רבה!
שולמית בן בהירי
שולמית בן בהירי
11/06/2023
אביהו פתר לי כאב גב תחתון של שנים במהירות! תןדה!
דניאל פולטוב
דניאל פולטוב
21/05/2023
אביהו תודה רבה לך עזרת לי מאוד תודה על היחס וההקשבה אין עליך
עסקים ישראל
עסקים ישראל
19/05/2023
תמיד סבלתי מכאבי גב.. עושה תנועה לא נכונה פתאום מרגיש את הגב התעקם ללא יכולת לזוז. עד שהגעתי למרפאה של אביהו וראיתי שיפור מיידי לאחר כל טיפול. ממליץ בחום!
אורית פנטה
אורית פנטה
19/05/2023
ממליצה על המרפאה השירות מדהים קשובים לכל לקוח.
Rachel Vitury
Rachel Vitury
27/04/2023
הגעתי למרפאת הכאב בעקבות תאונת אופנוע בהם שברתי את האצבע בכף הרגל נוסף לחתכים ותפרים שהיו באזור. אני פגשתי את אביהו לטיפול ראשון כשבוע וחצי לפני החתונה שלי. ונכנסתי למרפאה צולעת וכשיצאתי הלכתי ללא צליעה!!! אני כל כך בהודייה על האפשרות לקבל טיפול מסור ומדוייק ממרפא מקצועי ואמיתי. אביהו, תודה רבה על הכל והכי בעולם על זה שניתנה לי האפשרות לעמוד על הרגליים ולרקוד בזמן החתונה שלי
Yonatan Ginsburg
Yonatan Ginsburg
26/04/2023
הי, הגעתי לאביהו עם כאבים בצוואר שהקרינו לרקות בראש במשך 8 חודשים. תוך טיפול אחד הרגשץי שיפור ותוך 5 עברו הכאבים, ממליץ בחום
menahem david
menahem david
17/03/2023
מעולה