נמאס מהכאבים?

בעיות וכאבי גב מסוגים שונים לא חסרות למין האנושי, אך מכולן כנראה שהנפוצה והמוכרת ביותר היא פריצת דיסק. כמו שהיא נפוצה, כך היא גם פוגעת באיכות החיים. ולפעמים גם גרוע מכך: במקרים מסוימים כאב מפריצת דיסק יכול להיות קשה מאוד ולדרוש התערבות מיידית.

הדיסקים הם מבנים מעגליים הממוקמים בין כל זוג חוליות בעמוד השדרה ומטרתם היא בלימת זעזועים. מצב רפואי של פריצת דיסק קורה כתוצאה מהיחלשות הסיבים החיצוניים והקשיחים של הדיסק במקרים של חבלה או בתהליכים טבעיים של התבגרות הגוף. במצב זה, הם נבקעים והחומר הרך המרכיב את הדיסק פורץ החוצה.

חשוב לדעת כי המושג פריצת דיסק הוא כללי מאוד, שהרי גם לה סוגים שונים הנבדלים ביניהם. סוג פריצת הדיסק משפיע בין היתר על סוג ורמת הכאבים, כמו גם על הבעיות הבריאותיות הנלוות אליה. מבין סוגים אלה, פריצת דיסק בחוליות L4 L5 היא השכיחה ביותר, ובפער גדול.

הנדל"ן הכי עמוס בגב שלנו, למה יש לכולם פריצת דיסק בחוליות L4 L5?

האם אני בסיכון לפריצה? הסימנים שיעזרו לכם לגלות

במקרים של פריצת דיסק בחוליות L4 L5  ניתן לשים לב לסימנים גופניים שונים. גב חלש או כאב גב מתון-כרוני יכולים להיות סימן מקדים. לרוב כאבים אלו יוחמרו בעת לחיצה על האזור או בזמן התעטשות – פעולות אשר מביאות לדחיסה של השריר לתוך העצב ולגירוי של כאב.

גם כאב לאחר ישיבה ארוכה או חוסר תזוזה למשך זמן ארוך הוא אינדיקציה לאירוע של פריצת דיסק, זאת מהסיבה שישיבה ממושכת גורמת ללחץ מבני על החוליות.

סימנים נוספים הם כאבים פמורליים – כאבים בחלק האחורי או הקדמי של הירך, הנוצרים כתוצאה מלחץ של החוליה על קדמת הירך ועל העצב הפמורלי, או כאבים סכיאטים – המופיעים בחלק האחורי של הברך ומורגשים כמיחושים, הנוצרים כתוצאה מלחץ על אחורי הירך והעצב הסכיאטי.

אופי הכאב לרוב יתואר כתחושה של שריפה או דקירה בעור, חוסר תחושה או נמלולים. מטופלים רבים מדווחים על תחושה של סיכות או חוסר תחושה לאורך הירך כתוצאה מהלחץ על העצב.

איך אדע מה החוליה שנפגעה?

חוליה L4 – הכאב יהיה גב תחתון עם הקרנות , בצורה מפושטת.

 בקדמת הירך והברך בבהונות קרסוליים ותחתית הרגל.

חוליה L5 – דומה ל L4 אבל יכלול גם שוקיים הבהונות,סוליית כף הרגל והבהונות.

הכאב גם יותר ישב במותניים

הסיבות לפריצת דיסק בחוליות L4 L5

כפי שכבר הסברתי קודם, עם התבגרות הגוף הג'ל בין הדיסקים מתייבש והסיבים שמחזיקים אותה במקום נחלשים ונוטים לפרוץ החוצה. אולי תופתעו ואולי לא, אך מחקרים רבים מצאו קשר לסטרס בחיי הנישואין או המשפחה הנמשך מעל 3 חודשים כאחד מהגורמים להופעת פריצת דיסק.

כאמור, גם לישיבה ממושכת תרומה חד משמעית. האדם אינו מורגל לישיבה בכיפוף אלא רק לעמידה ושכיבה. בזמן ישיבה מופעל לחץ באופן ישיר על אזור החוליות L4 L5 המתרגם עצמו ללחץ החוצה של החוליה.

כמבן שגם טראומה לאיזור או עומס לגב תורם משמעותית לכאבי הגב.

כיום במקרים אקוטיים של פריצת דיסק אנשים רבים ממהרים לניתוח, אך לפני שאתם רצים חשוב שתדעו כי רוב פריצות הדיסק אינן מצריכות התערבות כירורגית וטיפול מסורתי ומנוחה לרוב יעזרו ל-9 מתוך 10 אנשים. יותר מזה, ללא טיפול משלים, זמן ההתקף ינוע בין 10-14 שבועות של כאב רציף.

המלצתי היא ללכת לבצע בדיקת הדמייה ולעבור בדיקה אצל רופא מומחה, במיוחד אם התסמינים נמשכים יותר משלושה שבועות. לא רק שהדמייה תוכל לאשר באופן מיידי את קיומה של פריצת הדיסק, לא מעט פעמים כאב גב יכול לנבוע מהמון סיבות אחרות וחשוב לאבחן את הבעיה.

איך מטפלים בפריצת דיסק בחוליות L4 L5?

הטיפול הראשוני יכול להתבצע כבר בבית. פרקטיקות טובות להקלה על הכאבים הן הגבלה של התנועה לפחות לשלושה ימים, או לחילופין – ניתן ללכת עד שמרגישים כאב ואז להפסיק מיד. נוגדי דלקת יכולים לסייע במקצת.

טיפולים לא כירורגיים נוספים יכולים למנות זריקה מקומית של נוגדי דלקת (לא סטרואידים), טיפול ידני כמו פיזיותרפיה, דיקור, אינפרא אדום (ייחוד למרפאה) או טיפול בחום וקור. במקרים אחרים ניתן לעשות שימוש באלקטרודות עם פולסים חשמליים אשר מניסיוני במרפאה מראות תוצאות טובות מאוד. עם זאת, הטיפול אינו מתאים לכל שלב של הפריצה.

הטיפול בדיקור יוריד את מדדי הדלקת וישחרר את השרירים שעוטפים את החוליה , לאחר מכן אנו נעבוד על חיזוק האזור על מנת שהפריצה לא תקרה שוב ואם תקרה אז תהיה במינון נמוך ונסבל .

במחקר הבא https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18978583/ 

חקרו את היעילות של הדיקור לכאבי גב כרוניים במיוחד בחוליות L4 L 5

ומצאו שהוא יעל מאוד ומטופלים במשך 3 שבועות ראו שיפור של יותר 50 אחוז בכאב, מצב הרוח ו תנועתיות המפרק.

במרפאה דיקור הוא רק חלק מהכלים שלנו וכאשר אנו מוסיפים לטיפול פריצת דיסק L 4 L 5 שימוש בטכנולוגית אינפרא אדום (מכשיר הננו פיין) ופוורמולות מחקריות עם MSM היעילות עולה למעל 90 אחוז!!!

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?

מְעוּלֶה
מבוסס על 42 ביקורות
בר לוי
בר לוי
01/10/2023
הגעתי לאביהו עם פריצת דיסק צווארית וכאבי ברכיים . בתוך שלושה טיפולים עברו כאבי הצוואר והרופא שלי לא האמין . תודה!
Shahar Sudai
Shahar Sudai
19/06/2023
עשיתי טיפול בכאבי גב תחתון, מאוד עזר תודה רבה!
שולמית בן בהירי
שולמית בן בהירי
11/06/2023
אביהו פתר לי כאב גב תחתון של שנים במהירות! תןדה!
דניאל פולטוב
דניאל פולטוב
21/05/2023
אביהו תודה רבה לך עזרת לי מאוד תודה על היחס וההקשבה אין עליך
עסקים ישראל
עסקים ישראל
19/05/2023
תמיד סבלתי מכאבי גב.. עושה תנועה לא נכונה פתאום מרגיש את הגב התעקם ללא יכולת לזוז. עד שהגעתי למרפאה של אביהו וראיתי שיפור מיידי לאחר כל טיפול. ממליץ בחום!
אורית פנטה
אורית פנטה
19/05/2023
ממליצה על המרפאה השירות מדהים קשובים לכל לקוח.
Rachel Vitury
Rachel Vitury
27/04/2023
הגעתי למרפאת הכאב בעקבות תאונת אופנוע בהם שברתי את האצבע בכף הרגל נוסף לחתכים ותפרים שהיו באזור. אני פגשתי את אביהו לטיפול ראשון כשבוע וחצי לפני החתונה שלי. ונכנסתי למרפאה צולעת וכשיצאתי הלכתי ללא צליעה!!! אני כל כך בהודייה על האפשרות לקבל טיפול מסור ומדוייק ממרפא מקצועי ואמיתי. אביהו, תודה רבה על הכל והכי בעולם על זה שניתנה לי האפשרות לעמוד על הרגליים ולרקוד בזמן החתונה שלי
Yonatan Ginsburg
Yonatan Ginsburg
26/04/2023
הי, הגעתי לאביהו עם כאבים בצוואר שהקרינו לרקות בראש במשך 8 חודשים. תוך טיפול אחד הרגשץי שיפור ותוך 5 עברו הכאבים, ממליץ בחום
menahem david
menahem david
17/03/2023
מעולה