נמאס מהכאבים?

למה בכלל צריך תרגילים לכאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון הם בעיה נפוצה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים. בין אם זה נגרם על ידי הרמה לא נכונה, ישיבה לפרקי זמן ארוכים, או מאמץ שרירים, זה יכול להיות בעל השפעה משמעותית על פעילויות חיי היומיום ואת הרווחה הכללית. על מנת לטפל ולנהל כאבי גב בצורה יעילה, חשוב לשלב פעילות גופנית ושינויים באורח החיים בשגרה שלנו.

עד סוף המאמר תדעו איך לשחרר את הגב לבד ובקלות להיפרד מכאבי גב ולחיות חיים בריאים יותר, ללא כאבים או כדורים מסוכנים. 

הבנת כאבי גב

כאבי גב הם בעיה נפוצה שחווים אנשים בכל הגילאים והעיסוקים. זה יכול לנוע בין אי נוחות קלה לכאב חמור, וזה יכול להשפיע מאוד על פעילויות יומיומיות ורווחה כללית. הבנת גורמי השורש לכאבי גב חיונית לטיפול ומניעה יעילים.

אחד הגורמים העיקריים לכאבי גב תחתון הוא יציבה לקויה. אנשים רבים מבלים שעות ארוכות בישיבה ליד שולחנות או מול מחשבים, מה שמוביל לתנוחה כפופה או כפופה. זה מפעיל עומס מוגזם על השרירים והרצועות של הגב התחתון, וכתוצאה מכך כאב ואי נוחות.

חוסר איזון בשרירים הוא סיבה שכיחה נוספת לכאבי גב. כאשר שרירים מסוימים נחלשים או מכווצים יותר מאחרים, זה יכול להוביל ליישור לקוי של עמוד השדרה וללחץ מוגבר על הגב. אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית סדירה יכולים לתרום לחוסר איזון בשרירים.

על פי הסטטיסטיקה, כאבי גב משפיעים על כ -80% מהאנשים בשלב כלשהו בחייהם. השכיחות של כאבי גב עולה עם הגיל והיא שכיחה יותר בקרב אנשים עם עיסוקים תובעניים פיזית.

חשיבות המתיחה בכאבי גב תחתון תרגילים נפוצים

מתיחות לכאבי גב

 

תרגילי חיזוק ליבה לכאבי גב עליון ותחתון

שרירי הליבה ממלאים תפקיד מכריע בתמיכה בגב התחתון ובשמירה על יישור נכון של עמוד השדרה. חיזוק שרירים אלה יכול לעזור להקל על כאבי גב ולמנוע פציעות עתידיות. הנה כמה תרגילי ליבה יעילים שכדאי לשלב בשגרת האימונים:

1. פלאנק: התחילו בתנוחת שכיבת סמיכה, עם אמות על הקרקע ומרפקים ישירות מתחת לכתפיים. הפעילו את שרירי הליבה והחזיקו בתנוחה זו למשך 30 שניות עד דקה, והגדילו בהדרגה את הזמן ככל שהכוח שלכם משתפר.

2. גשרים: שכבו על הגב עם ברכיים כפופות ורגליים שטוחות על הקרקע. הרימו את הירכיים מהרצפה, סחטו את שרירי העכוז והפעילו את הליבה. החזק למשך מספר שניות ולאחר מכן הורד בחזרה למטה. חזור על הפעולה במשך 10-12 חזרות.

3. כלובי ציפורים: התחילו על ארבע, עם ידיים ישירות מתחת לכתפיים וברכיים מתחת לירכיים. שמרו על עמוד שדרה ניטרלי והושיטו יד אחת קדימה תוך הושטת הרגל הנגדית לאחור. החזיקו למשך מספר שניות ולאחר מכן החליפו צדדים. חזרו על הפעולה במשך 10-12 חזרות מכל צד.

זכרו לשמור על כושר תקין ולנשום לאורך כל תרגיל. חשוב להתחיל עם וריאציות קלות יותר ולהגביר בהדרגה את העוצמה ככל שחוזק הליבה שלך משתפר. התייעצות עם מאמן מקצועי יכולה לעזור להבטיח שאתה מבצע את התרגילים בצורה נכונה ובטוחה.

שפר את היציבה והימנע מגב תפוס

ריצה יחפה וכאבי גב תחתון
איך הריצה יחפה משפיעה על גב תחתון.

יציבה נכונה ממלאת תפקיד מכריע בשמירה על גב בריא ובמניעת כאבי גב תחתון. כאשר אנו שפופים או מכופפים את כתפינו, אנו מפעילים עומס מיותר על השרירים והרצועות המקיפות את עמוד השדרה. זה יכול להוביל לאי נוחות ובעיות לטווח ארוך. כדי לשפר את היציבה שלך, התחל על ידי להיות מודע ליישור הגוף שלך לאורך כל היום. שבו זקוף עם הכתפיים אחורה ולמטה, ושמרו על ראש מיושר עם עמוד השדרה.

הנה כמה תרגילים שיכולים לעזור לשפר את היציבה שלך:

 • גילגולי כתפיים: גלגלו את הכתפיים אחורה ולמטה בתנועה מעגלית. זה עוזר לשחרר מתח בגב העליון ומקדם יישור נכון.
 • שלוחות גב בישיבה: שבו זקופים בכיסא והניחו את ידיכם על הגב התחתון. הישענו לאחור לאט וקמרו את עמוד השדרה, תוך שמירה על ליבה מעורבת.
 • מלאכי קיר: עמדו עם הגב לקיר והרימו את הידיים למעלה בזווית של 90 מעלות. החליקו באיטיות את זרועותיכם מעלה ומטה על הקיר תוך שמירה על מגע בין הגב והכתפיים לקיר.

על ידי שילוב תרגילים אלה בשגרת היומיום שלך ומודעות ליציבה שלך, אתה יכול להקל על העומס על הגב שלך ולהפחית את הסיכון לפתח כאבי גב תחתון.

כאבי גב תחתון תרגילים והתמודדות עם חוסר איזון בשרירים

חוסר איזון בשרירים יכול לתרום לכאבי גב תחתון, שכן שרירים מסוימים הופכים חלשים או מתוחים עקב פעילויות יומיומיות או אורח חיים יושבני. זיהוי וטיפול בחוסר איזון זה חיוני להקלה על כאב ולמניעת בעיות נוספות.

אחד מחוסר האיזון השכיח בשרירים הקשור לכאבי גב תחתון הוא כופפי ירך תפוסים ושרירי עכוז חלשים. ישיבה ממושכת או פעילויות הדורשות תנועות חוזרות ונשנות עלולות להוביל לחוסר איזון זה. כדי לתקן את זה, לשלב מתיחות הירך כגון ריאות או תנוחת יונים ולבצע תרגילים כמו גשרי הירך כדי להפעיל ולחזק את glutes.

חוסר איזון נפוץ נוסף הוא ההידוק של שרירי הארבע ראשי והמיתרים. שרירי ארבע רגליים ומיתרי ערסל הדוקים עלולים להוביל להטיית אגן קדמית, ולאמץ את הגב התחתון. כדי להתמודד עם זה, בצע מתיחות כמו מתיחת מרובע בעמידה ומתיחת hamstring בישיבה.

גלגול קצף הוא טכניקה מועילה נוספת לשחרור מתח בשרירים תפוסים. זה עוזר לשבור הידבקויות ולהגביר את זרימת הדם, קידום גמישות ואיזון שרירים.

על ידי זיהוי ותיקון חוסר איזון בשרירים באמצעות מתיחות ממוקדות, תרגילי חיזוק וגלגול קצף, אנשים יכולים להקל על כאבי גב תחתון ולשפר את התנועה התפקודית הכוללת.

מהם התרגילים היעילים ביותר לכאבי גב תחתון?

כשמדובר בניהול כאבי גב תחתון, שילוב תרגילים ספציפיים בשגרה שלך יכול לעשות הבדל משמעותי ברווחה הכללית שלך. תרגילים אלה מכוונים לקבוצות שרירים שונות בגב התחתון, ועוזרים להקל על כאבים, לשפר את הגמישות ולקדם כוח כללי. הנה כמה מהתרגילים היעילים ביותר לכאבי גב תחתון:

 • מתיחות חתולגמל : התחילו על הידיים והברכיים, ואז הקשו את הגב לכיוון התקרה, כמו חתול מתמתח. לאחר מכן, הורידו את הגב והרימו את הראש, תוך יצירת קימור הדומה לדבשת גמל. חזור על תנועה זו במשך מספר דקות כדי להגביר את הגמישות ולהקל על המתח בגב התחתון.
 • הטיית האגן: שכבו על הגב כשהברכיים כפופות והרגליים שטוחות על הרצפה. הטו בעדינות את האגן כלפי מעלה, שטחו את הגב התחתון כנגד הרצפה. החזק למשך מספר שניות ולאחר מכן שחרר. תרגיל זה מסייע לחזק את שרירי הבטן ולייצב את הגב התחתון.
 • הרחבות גב: שכבו עם הפנים כלפי מטה כשהידיים מונחות מתחת לכתפיים. הרימו באיטיות את פלג הגוף העליון מהקרקע, באמצעות שרירי הגב התחתון. החזק למשך מספר שניות ולאחר מכן הורד בחזרה למטה. תרגיל זה מסייע לחזק את השרירים לאורך עמוד השדרה ומשפר את היציבה.

ביצוע תרגילים אלה באופן קבוע יכול לעזור להקל על הכאב, לשפר את הניידות, ולהגדיל את הכוח בגב התחתון. חשוב להתחיל לאט ובהדרגה להגביר את האינטנסיביות ומשך הזמן של כל תרגיל. זכרו להקשיב לגופכם ולעולם אל תדחפו את עצמכם מעבר לגבולותיכם. במקרה של כאב או אי נוחות, הפסיקו את הפעילות הגופנית והתייעצו עם גורם רפואי מוסמך.

חיזוק ופיתוח סיבולת שרירי הבטן והגב במיוחד לכאבי גב תחתון בנשים

כשמדובר בניהול ומניעת כאבי גב תחתון, חשוב להתמקד בחיזוק שרירי הבטן והגב יחד. קבוצות שרירים אלה פועלות יחד כדי לספק תמיכה ויציבות אופטימליות לעמוד השדרה. על ידי התמקדות בשני התחומים, אתה יכול ליצור ליבה חזקה ומאוזנת שיכולה לעמוד בפעילויות יומיומיות ולהפחית את הסיכון לפציעה.

תרגיל יעיל אחד לחיזוק שרירי הבטן והגב הוא הטוויסט הרוסי. שבו על הרצפה עם ברכיים כפופות וכפות רגליים שטוחות. הישען מעט לאחור והפעל את הליבה. החזיקו משקולת או כדור תרופות מולכם וסובבו את פלג הגוף העליון מצד לצד, תוך נגיעה בכדור בקרקע מכל צד. תרגיל זה מכוון לאלכסוניות ולגב התחתון.

תרגיל מועיל נוסף הוא סופרמן. שכב עם הפנים כלפי מטה על הרצפה עם ידיים מושטות מעל הראש והרגליים ישרות. הפעילו את שרירי הליבה והרימו את הידיים, החזה והרגליים מהקרקע בו זמנית. החזק למשך מספר שניות לפני שתוריד בחזרה למטה. תרגיל זה מכוון לשרירי הגב התחתון.

בנוסף, שילוב דדליפט בשגרה שלך יכול לפתח עוד יותר את הסיבולת של שרירי הבטן והגב. תרגיל מורכב זה כולל הרמת משקולת או משקולות מהרצפה תוך שמירה על עמוד שדרה ניטרלי. דדליפט מפעיל את כל השרשרת האחורית, כולל שרירי עמוד השדרה הזקופים התומכים בעמוד השדרה.

זכור להתמקד בעומס יתר פרוגרסיבי, להגדיל בהדרגה את המשקל או העוצמה של התרגילים שלך כדי להמשיך לאתגר את השרירים שלך. כמו כן, חיוני לתעדף צורה וטכניקה נכונות כדי למנוע מאמץ או פציעה מיותרים. על ידי חיזוק ופיתוח סיבולת בשרירי הבטן והגב, תוכלו לספק את הבסיס לגב בריא וללא כאבים.

כאב גב תחתון תרגילי חיזוק כלליים

לפעמים, כאבי גב יכולים להיגרם על ידי שרירים חלשים בכל הגוף, לא רק את הגב עצמו. לכן חשוב לשלב תרגילי חיזוק כלליים בשגרה. תרגילים אלה מכוונים לקבוצות שרירים מרובות ומשפרים את הכושר הכללי, מה שיכול לעזור למנוע כאבי גב עתידיים ולשמור על יציבה טובה.

תרגיל יעיל אחד הוא סקוואט, אשר עובד על השרירים ברגליים, glutes, ואת הליבה. כדי לבצע סקוואט, עמדו כשכפות הרגליים ברוחב הכתפיים זו מזו, הורידו את הגוף על ידי כיפוף הברכיים, ואז דחפו דרך העקבים כדי לחזור לתנוחת ההתחלה. בצעו 3 סטים של 10-12 חזרות.

תרגיל נהדר נוסף הוא ריאות, אשר מכוונות לשרירים ברגליים, בירכיים ובליבה. התחילו בעמידה עם הרגליים יחד, קחו צעד קדימה עם רגל ימין, הורידו את הגוף על ידי כיפוף שתי הברכיים, ואז דחפו דרך עקב ימין כדי לחזור למצב ההתחלה. חזור על הפעולה עם רגל שמאל. בצעו 2 סטים של 12 חזרות בכל רגל.

שכיבות סמיכה הן תרגיל פנטסטי נוסף שמחזק את שרירי הזרועות, החזה, הכתפיים ושרירי הליבה. התחל בתנוחת קרש, כאשר הידיים מעט רחבות יותר מרוחב הכתפיים זו מזו, הורד את גופך על ידי כיפוף המרפקים עד שהחזה קרוב לרצפה, ולאחר מכן דחוף בחזרה לתנוחת ההתחלה. בצעו 2 סטים של 10-12 חזרות.

אימון אירובי

כאבי גב תרגילים

כשמדובר בהפחתת כאבי גב, פעילות אירובית משחקת תפקיד מכריע. עיסוק בפעילות אירובית סדירה יכול לשפר מאוד את בריאות הלב וכלי הדם ולסייע בהפחתת משקל, שניהם תורמים להקלה על כאבי גב. פעילויות כגון שחייה, רכיבה על אופניים או הליכה מהירה הן כולן אפשרויות מצוינות לשילוב אימון אירובי בשגרת האימונים שלכם.

פעילות אירובית מגבירה את זרימת הדם לשרירים, מספקת חומרים מזינים חיוניים וחמצן, המסייע בתהליך הריפוי ומפחית דלקת. זה גם עוזר לחזק את השרירים התומכים בעמוד השדרה ולקדם את הכושר הכללי. בנוסף, פעילות אירובית משחררת אנדורפינים, משככי כאבים טבעיים שיכולים לשפר את מצב הרוח ולהפחית את התפיסה של כאבי גב.

השפעת כאבי גב על חיי היומיום

כאבי גב יכולים להשפיע באופן משמעותי על פעילויות חיי היומיום ועל הרווחה הכללית. הנה כמה דרכים שבהן כאבי גב כרוניים יכולים להשפיע על אנשים:

אחוז ההשפעה

של האנשים שנפגעו

קושי בביצוע משימות יומיומיות

65%

הפרעות שינה

50%

בעיות נפשיות (למשל, חרדה, דיכאון)

35%

פרודוקטיביות מופחתת בעבודה

40%

מגבלות בפעילות גופנית

70%

שאלות נפוצות

הנה כמה שאלות נפוצות על כאבי גב תחתון תרגילים שיעזרו להקל עליהם:

 • מהם התרגילים הטובים ביותר לכאבי גב תחתון?מאמר זה סוקר מגוון תרגילים יעילים להקלה על כאבי גב תחתון, כולל תרגילי חיזוק ליבה, תרגילים לשיפור יציבה ותרגילים לטיפול בחוסר איזון בשרירים.
 • האם יש תרגילים שיש להימנע מהם אם יש לך כאבי גב תחתון?בעוד פעילות גופנית מועילה בדרך כלל לכאבי גב תחתון, ישנם כמה תרגילים שעלולים להחמיר את המצב. חשוב להקשיב לגוף ולהימנע מכל תנועה שגורמת כאב או אי נוחות. התייעצו תמיד עם גורם רפואי מקצועי לקבלת ייעוץ מותאם אישית.
 • באיזו תדירות עלי לבצע תרגילים אלה?תדירות התרגילים תלויה בגורמים בודדים כגון רמת כושר ומטרות ספציפיות. בדרך כלל מומלץ להתחיל עם כמה מפגשים בשבוע ולהגדיל בהדרגה בהתאם לסבילות. עקביות היא המפתח לשיפור בכאבי גב.
 • האם פעילות גופנית לבדה יכולה להקל על כאבי גב?פעילות גופנית היא מרכיב חשוב בניהול כאבי גב, אך יש לשלב אותה עם שינויים אחרים באורח החיים כגון שמירה על משקל בריא, תרגול יציבה נכונה והימנעות מישיבה או עמידה ממושכת. גישה מקיפה היא בדרך כלל יעילה יותר.
 • האם זה נורמלי להרגיש קצת אי נוחות כאשר מתחילים את התרגילים האלה?זה נורמלי להרגיש קצת אי נוחות או כאבי שרירים בעת תחילת תרגילים חדשים, במיוחד אם אתה כבר בישיבה או חווה כאב כרוני. עם זאת, חשוב להבדיל בין כאבי שרירים רגילים לבין כאב שמחמיר או נמשך. אם הכאב נמשך, מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך.

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?