נמאס מהכאבים?

פריצת דיסק צווארי זהו מצב שבו אחד הדיסקים המצוי בין שתי חוליות הצוואר נפגע בשכבה החיצונית שלו וחלק מהג'ל הנמצא בתוכו נוזל החוצה. תפקיד הדיסקים המצויים בין החוליות של עמוד השדרה הוא לבלום זעזועים הנגרמים כתוצאה מתנועות יומיומיות כמו הליכה, ריצה וקפיצה. הדיסק עלול להיפגע כתוצאה מעומס יתר הנוצר כתוצאה מתנועה פתאומית או לחילופין כתהליך איטי של שחיקה העלול להתרחש לאורך השנים. כרבע מהאנשים המתלוננים על כאבי צוואר חזקים סובלים מפריצת דיסק או בלט דיסק צווארי, ואנשים המנהלים אורח חיים ישבני נמצאים בקבוצת סיכון לפתח פריצת דיסק צווארי.

סובלים מפריצת דיסק צווארי – אתם לא חייבים לסבול!
במרפאת הכאב של אביהו מעניקים טיפול מקצועי המשלב את היתרונות של הרפואה המערבית והרפואה הסינית. צוות המרפאה מלווה אתכם לאורך כל שלבי הטיפול ועד לשחרור מהכאב.

בואו להכיר – פריצת דיסק צווארי

עמוד השדרה הצווארי מורכב משבע חוליות המופרדות על ידי דיסקים בין חולייתיים. דיסקים אלו פועלים כבולמי זעזועים, מרפדים את החוליות ומאפשרים תנועה של הצוואר. עם הזמן, הדיסקים הללו עלולים להתבלות ולהיות פחות גמישים, גורמים ההופכים אותם למועדים לפציעה. במקרה של פריצת דיסק, החומר הפנימי הרך של הדיסק דוחף את השכבה החיצונית הקשוחה ויכול ללחוץ על חוט השדרה או העצבים

פריצת דיסק צווארי זהו מצב שכיח המשפיע על אזור הצוואר של עמוד השדרה. כאשר אחד מהדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה הצווארי נקרע או בולט החוצה הוא גורם ללחץ על העצבים ועל הרקמות שמסביב. הלחץ עלול להוביל לכאב, לחוסר תחושה, לחולשה ולתסמינים אחרים בצוואר, בכתפיים, בזרועות ובידיים.

פריצת דיסק צווארית יכולה להתרחש בכל גיל, אך היא שכיחה יותר בקרב אנשים מעל גיל ארבעים. היא עלולה להיגרם ממגוון גורמים כולל גיל, טראומה, שינויים ניווניים ויציבה לקויה.

מהם התסמינים ומהם גורמי הסיכון של פריצת דיסק צווארי?

גורמים שונים משפיעים על הסיכויים לפתח פריצת דיסק צווארי החל מגנטיקה ועד לגיל. חשוב לזכור כי ככל שאנחנו מתבגרים, כך הדיסקים שלנו נוטים יותר להיפגע. השנים החולפות גורמות לשחיקה טבעית של החוליות והדיסקים, גורם המעלה את הסיכון לפריצת דיסק צווארי. בנוסף, יש גורמי סיכון נוספים כמו משקל עודף, עישון, עבודה פיזית, ישיבה ממושכת וביצוע של תנועות פתאומיות.

התסמינים של פריצת דיסק צווארי כוללים כאב עז באזור הפריצה המקרין לצוואר, לעורף ולחלק התחתון של הראש. בנוסף, חלק מהאנשים יחוו תחושה של נימול או הירדמות בשרירי הכתפיים, באזור המרפק, באמה, באצבע המורה ובזרת. במקרים מסוימים תיתכן פריצת דיסק א-סימפטומטית(ללא סימפטומים), פריצת דיסק שלא תוביל לתחושת כאב.

מהם הגורמים לפריצת דיסק צווארי?

יש מספר גורמים העלולים לתרום להתפתחות פריצת דיסק צווארי. בעוד שחלק מהגורמים הללו אינם בשליטתנו, בחלק מהגורמים אפשר לטפל באמצעות שינויים באורח החיים ואמצעי מניעה. הנה כמה מהגורמים הנפוצים ביותר בפריצת דיסק צווארי:

 שינויים הקשורים לגיל – ככל שאנו מתבגרים, הדיסקים הבין-חולייתיים בעמוד השדרה שלנו מאבדים מגמישותם  ופחות מסוגלים לספוג זעזועים. תופעה זו גורמת להם להיות רגישים יותר לקרעים ולפריצות.

פגיעה פיזית – פגיעה פתאומית בצוואר כמו נפילה או תאונת דרכים עלולה לגרום לכאבים חמורים ואף לפריצת דיסק צווארי. סוג זה של פציעה שכיח יותר בקרב אנשים צעירים יותר.

בעיות יציבה או עבודה משרדית – ישיבה, עמידה או תנועות חוזרות ונשנות המאמצות את הצוואר עלולות לגרום לשחיקה של הדיסקים ולהיות מועדים יותר לפריצות. גורמי סיכון נוספים כוללים השמנת יתר, עישון, גנטיקה ומצבים רפואיים מסוימים כגון דלקת מפרקים שגרונית.

חשוב לציין שלא כל אחד עלול לפתח פריצת דיסק צווארי בשל הגורמים האלו, ולעומת זאת, גם אנשים ללא גורמי סיכון ידועים עלולים עדיין לפתח פריצת דיסק צווארי. אך חשוב לדעת  שהמודעות לגורמי הסיכון האלו ונקיטת הצעדים הנדרשים לטיפול בהם עשויים להפחית את הסיכון לפתח פריצת דיסק צווארי.

 

פריצת דיסק צווארי – מהם התסמינים?

פריצת דיסק צווארי עלולה לגרום למגוון תסמינים המשתנים בחומרתם ובמיקום שלהם בהתאם להיקף ולמיקום הפגיעה. התסמין השכיח ביותר הוא כאבי צוואר המקרינים לכתפיים, לזרועות ולידיים. הכאב יכול להיות חד או עמום והוא עלול להיות מלווה בחוסר תחושה, בעקצוץ או בחולשה באזורים הפגועים. במקרים מסוימים, פריצת דיסק צווארי עלולה לגרום לכאבי ראש, במיוחד בחלק האחורי של הראש. כאבי הראש עלולים להיות מלווים בסחרחורת ולהחמיר עם תנועה.

סימפטום נפוץ נוסף הוא צוואר נוקשה העלול להקשות על סיבוב או על הזזת הראש. תופעה זו יכולה להוביל לעוויתות שרירים ולמתח בצוואר ובכתפיים. כאשר פריצת הדיסק לוחצת על עצב, היא עלולה לגרום למצב המכונה רדיקולופתיה צווארית. מצב זה עלול לגרום לכאב, לחוסר תחושה, לעקצוץ או לחולשה בזרועות ובידיים, ולעתים הוא עלול להיות מלווה באובדן רפלקסים או בירידה בכוח השרירים.

במקרים חמורים יותר, פריצת דיסק צווארי עלולה לגרום למיאלופתיה, מצב שבו חוט השדרה נדחס. תופעה זו עלולה לגרום למגוון של תסמינים כמו קושי בהליכה, אובדן קואורדינציה ואובדן שליטה בשלפוחית השתן או המעי.

טיפול במרפאת הכאב של אביהו בפריצת דיסק צווארי – השלב הראשון בדיקות והדמיה

כדי לאבחן פריצת דיסק צווארי, אני אבצע בדיקה גופנית, ארצה לדעת פרטים על היסטוריה רפואית של המטופל, אשאל על הסימפטומים מתי הם התחילו, מה גורם להם להיות קלים יותר או קשים יותר והאם יש למטופל מצבים רפואיים אחרים.במצבים מסוימים אני אבצע בדיקות מיוחדות כדי להעריך את טווח התנועה, את הרפלקסים ואת חוזק השרירים. הבדיקות האלו יסייעו לקבוע האם הפגיעה גורמת לנזק עצבי והיכן היא ממוקמת.

בדיקות נוספות בהתאם לחומרת הבדיקה:

לעתים ייתכן שיהיה צורך בבדיקות הדמיה כדי לאשר אבחנת פריצת דיסק צווארי. צילומי רנטגן יכולים לעזור לשלול מצבים אחרים ועשויים להראות סימני ניוון בחוליות. עם זאת, הם אינם מועילים במיוחד בזיהוי פריצת דיסק.

בדיקה נוספת היא הדמיית תהודה מגנטית (MRI), בדיקת ההדמיה הנפוצה ביותר לאבחון פריצת דיסק צווארי. MRI משתמש בשדה מגנטי רב עוצמה ובגלי רדיו כדי ליצור תמונות מפורטות של הרקמות הרכות בצוואר כולל חוט השדרה והדיסקים הבין חולייתיים. בדיקה זו יכולה לעזור לזהות את המיקום ואת היקף הפגיעה כמו גם כל חריגה אחרת בעמוד השדרה.

במקרים מסוימים, ניתן להמליץ על סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT). סריקות CT משתמשות בסדרה של צילומי רנטגן כדי ליצור תמונות מפורטות של עמוד השדרה. בדיקה זו שימושית במיוחד לאיתור מומים בעצמות כמו שברים או דורבנות בעצמות, אך לא תמיד היא יעילה כמו בדיקת MRI בזיהוי מומים ברקמות הרכות.

בדיקות נוספות העשויות לשמש לאבחון פריצת דיסק צווארי הן אלקטרומיוגרפיה (EMG),  בדיקה המודדת את הפעילות החשמלית של השרירים והעצבים, ומחקר הולכה עצבית אשר מעריך עד כמה העצבים מעבירים אותות לשרירים.

השלב השני – טיפולים שמרניים

אפשרויות טיפול שמרניות עשויות לכלול הנעה של המפרק ושחרורו, תרופות לשיכוך כאבים, פיזיותרפיה, טיפול ברפואה הסינית או טיפול כירופרקטי. תרופות לשיכוך כאבים כמו תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) או מרפי שרירים יכולות לעזור להפחית כאב ודלקת. במקרים מסוימים, גם זריקות קורטיקוסטרואידים עשויות להפחית דלקת וכאב.

אפשרויות טיפול שמרניות כמו פיזיותרפיה, תרופות ומנוחה יכולות להיות יעילות עבור חולים רבים עם פריצת דיסק צווארית קלה עד בינונית. במקרים אלו, הפרוגנוזה בדרך כלל טובה, כאשר רוב החולים חווים ירידה בכאב ושיפור בתנועתיות תוך מספר שבועות או חודשים מתחילת הטיפול.

המטפל במרפאה ילמד אתכם תרגילים שיסייעו לשפר את טווח התנועה, לחזק את השרירים בצוואר ובכתפיים ולעזור לשמור על יציבה נכונה.

בנוסף, אנו גם משתמשים בטכניקות כמו התאמות ואיזון מפרק, טיפול בחום או קור, ואינפרא אדום כדי לעזור להפחית כאב ודלקת.

פריצת דיסק צווארי טיפול באינפרא אדום

החלמה ושיקום מפריצת דיסק צווארית

כשמדובר בדיסק צווארי פריצת דיסק התחזית לטווח ארוך עבור חולים יכולה להשתנות בהתאם למספר גורמים כמו חומרת הפריצה, הגיל, הבריאות הכללית של המטופל וגישת הטיפול שננקטה. החלמה מפריצת דיסק צווארית יכולה לקחת זמן ודורשת סבלנות. משך ההחלמה תלוי בחומרת הפריצה, בסוג הטיפול ובבריאות הכללית של המטופל. אם יעבור המטופל ניתוח,  לאחר הניתוח, הוא יידרש להישאר בבית החולים מספר ימים לפני השחרור.

במהלך תקופת ההחלמה הראשונה המטופלים עלולים לחוות כאב, נוקשות ומגובלות בניידות. כדי לטפל ולהקל על התסמינים ולקדם את אפשרויות הריפוי המטפל ימליץ על תרופות נגד כאבים, על פיזיותרפיה ועל טיפולים נוספים. כמו כן, יומלץ למטופלים להימנע מפעילויות מסוימות כמו הרמת משאות כבדים או פעילות גופנית מאומצת למשך מספר שבועות.ככל שתהליך ההחלמה נמשך, המטופלים יתחילו להחזיר לעצמם כוח וניידות באזור הפגוע. טיפולי פיזיותרפיה יסייעו לשיפור טווחי התנועה, לבניית כוח ולהפחתת הכאב. טיפולים אלו כוללים מתיחות, תרגילים וטכניקות אחרות שנועדו למקד את השרירים ואת הרקמות הספציפיים המושפעים מפריצת הדיסק.

בנוסף לפיזיותרפיה, המטופלים עשויים ליהנות גם מטיפולים משלימים כמו עיסוי, דיקור או טיפול כירופרקטי. טיפולים אלו יכולים לעזור להפחית כאב ולקדם ריפוי מתוך שיפור הרווחה הכללית.בתקופת ההחלמה חשוב לעקוב אחרי כל ההנחיות של הרופא או המטפל ברפואה המשלימה  כמו נטילת תרופות כפי שנקבע, שמירה על תזונה ואורח חיים בריאים ולעתים אף השתתפות בפגישות מעקב.

 

איך אפשר למנוע פריצת דיסק

פריצת דיסק צווארית עלולה כואבת ומתישה, אך הבשורה הטובה היא שבאמצעות מספר צעדים אפשר להפחית את גורמי הסיכון לתופעה. המפתח למניעה פריצת דיסק הוא ביצוע שינויים באורח החיים התומכים בבריאות עמוד השדרה כמו שמירה על משקל תקין, פעילות גופנית סדירה והימנעות מפעילויות הגורמות לעומס יתר על הצוואר ועמוד השדרה.

לארגונומיה גם יש תפקיד במניעת פריצת דיסק צווארי. זה כולל עיצוב של חללי עבודה ויצירת סביבה המקדמת יציבה טובה וממזערת את העומס על הצוואר ועל הגב. לדוגמה, שימוש בכיסא משרדי ארגונומי עם תמיכת מותניים טובה ומיקום צג המחשב בגובה העיניים יכולים לסייע במניעת עומס על הצוואר ועל עמוד השדרה במהלך תקופות ארוכות של ישיבה. אסטרטגיות נוספות למניעת פריצת דיסק צווארי כוללות תרגול טכניקות הרמה טובות, הימנעות מתנועות חוזרות ונשנות המאמצות את הצוואר ועמוד השדרה ושימוש בציוד ספורט ובציוד מגן מתאים. לדוגמה, חבישת קסדה במהלך ספורט מגע יכולה לעזור להפחית את הסיכון לפציעות ראש וצוואר העלולות להוביל לפריצת דיסק.

בנוסף, חשוב לשמור על יציבה טובה לאורך כל היום בין אם בישיבה, בעמידה או בהליכה. יציבה טובה היא יציבה שבה הכתפיים נוטות לאחור, הסנטר תחוב פנימה ועמוד השדרה מיושר. מתיחות ופעילות גופנית סדירה יכולים לעזור לשפר את היציבה ולהפחית את הסיכון לפתח פריצת דיסק צווארי.

 

פריצת דיסק צווארי –  על המיוחד בטיפול במרפאת הכאב של אביהו

טיפול באינפרא אדום

ב-20 שנים האחרונות יש פריצה חסרת תקדים במחקרים על פריצת דיסק צווארית ועל טיפול באינפרא אדום ודיקור. בקבוצות המחקר של מטופלים שטופלו באינפרא אדום ראו שיפור של 78 אחוזים לעומת קבוצות אחרות ללא טיפול ו -30 אחוזי שיפור מהיר יותר מול תרופות מבוססות סטרואידים המסוכנות לגוף.  במרפאת הכאב של אביהו מתעדכנים בכל תוצאות המחקרים ונכון להיום, אנחנו המרפאה היחידה המשלבת את הטיפול המתקדם בעולם עם הרפואה הכי מנוסה בעולם.

מצורפים חלק מחקרים בנושא טיפול באינפרא אדום ודיקור בפריצת דיסק צווארית:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0276320

https://www.jstage.jst.go.jp/article/jpts/23/1/23_1_107/_article/-char/ja/

https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-020-03548-z?fbclid=IwAR1IbMIEow8YHtf5roD5YEuw9209jzPRy4OjqHhj05VXqoDrFPAqG763EBE

 

טיפול בדיקור סיני

הרפואה הקונבנציונאלית מטפלת בפריצת דיסק צווארי באמצעות משככי כאבים ובמקרים חמורים יהיה צורך בניתוח. הרפואה הסינית מטפלת בדרך אחרת, באמצעות דיקור המעודד את תהליך ההחלמה והריפוי הטבעי של הגוף.  באמצעות דיקור ואינפרא אדום אפשר להקל על הכאבים ולהפחית את הדלקת שנוצרה במקום. טיפול בדיקור מסוגל לעודד את הגוף להתחיל בתהליכי השיקום של העצב הפגוע ובכך להפחית את עוצמת הכאב ולאפשר לכם לחזור לשגרת החיים שלכם.

חשוב לדעת: במקרים מסוימים פריצת דיסק צווארי עלולה להוביל לסיבוכים ארוכי טווח כמו כאבים כרוניים, חולשה ואובדן תחושה באזור הפגוע. זה יכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של המטופל ועלול לדרוש אסטרטגיות טיפול וניהול מתמשכות.

אנו במרפאת הכאב של אביהו נשמח לספק לכם טיפול מקיף ומקצועי במצב של כאבים כרוניים ואקוטים בפריצת דיסק צווארי מתוך שילוב של טיפול מתקדם ומחקרי עם רפואה עתיקה ומנוסה. אנו מספקים אבחון מקצועי וטיפול מעמיק מתוך הקפדה על יחס אישי וליווי צמוד לכל אורך התהליך. לקבלת פרטים נוספים ולתיאום תור, צרו קשר!

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?

מְעוּלֶה
מבוסס על 42 ביקורות
בר לוי
בר לוי
01/10/2023
הגעתי לאביהו עם פריצת דיסק צווארית וכאבי ברכיים . בתוך שלושה טיפולים עברו כאבי הצוואר והרופא שלי לא האמין . תודה!
Shahar Sudai
Shahar Sudai
19/06/2023
עשיתי טיפול בכאבי גב תחתון, מאוד עזר תודה רבה!
שולמית בן בהירי
שולמית בן בהירי
11/06/2023
אביהו פתר לי כאב גב תחתון של שנים במהירות! תןדה!
דניאל פולטוב
דניאל פולטוב
21/05/2023
אביהו תודה רבה לך עזרת לי מאוד תודה על היחס וההקשבה אין עליך
עסקים ישראל
עסקים ישראל
19/05/2023
תמיד סבלתי מכאבי גב.. עושה תנועה לא נכונה פתאום מרגיש את הגב התעקם ללא יכולת לזוז. עד שהגעתי למרפאה של אביהו וראיתי שיפור מיידי לאחר כל טיפול. ממליץ בחום!
אורית פנטה
אורית פנטה
19/05/2023
ממליצה על המרפאה השירות מדהים קשובים לכל לקוח.
Rachel Vitury
Rachel Vitury
27/04/2023
הגעתי למרפאת הכאב בעקבות תאונת אופנוע בהם שברתי את האצבע בכף הרגל נוסף לחתכים ותפרים שהיו באזור. אני פגשתי את אביהו לטיפול ראשון כשבוע וחצי לפני החתונה שלי. ונכנסתי למרפאה צולעת וכשיצאתי הלכתי ללא צליעה!!! אני כל כך בהודייה על האפשרות לקבל טיפול מסור ומדוייק ממרפא מקצועי ואמיתי. אביהו, תודה רבה על הכל והכי בעולם על זה שניתנה לי האפשרות לעמוד על הרגליים ולרקוד בזמן החתונה שלי
Yonatan Ginsburg
Yonatan Ginsburg
26/04/2023
הי, הגעתי לאביהו עם כאבים בצוואר שהקרינו לרקות בראש במשך 8 חודשים. תוך טיפול אחד הרגשץי שיפור ותוך 5 עברו הכאבים, ממליץ בחום
menahem david
menahem david
17/03/2023
מעולה