נמאס מהכאבים?

האם פיברומיאלגיה שולטת בחייך? 

האם יש בקרים בהם את מתעוררת מותשת לחלוטין, כשכל שריר בגופך כואב? האם חווית כאב כרוני בלתי מוסבר במשך חודשים או אפילו שנים, אך נאבקת למצוא תשובות? אם כן, את לא לבד. פיברומיאלגיה היא מצב מורכב ומתיש המשפיע על מיליוני נשים ברחבי העולם, אך נשים רבות אינן מאובחנות או מאובחנות בצורה שגוייה במשך שנים.

המחלה אינה רק כאב פיזי; זהו מאבק מתמיד שיכול להשאיר אותך בתחושות של בדידות והצפה. דברים פשוטים כמו מקלחת, משחק עם ילדים, ארגון הבית, או אפילו הנאה מזמן עם יקיריכם יכולים להיות מאתגרים ביותר. אם זה נשמע לכן מוכר, חשוב שתבינו שאתן לא לבד, ויש תקווה ועד סוף המאמר תדעי איך לעזור לעצמך גם בבית עד שתגיעי לטיפול אצל אביהו או במרפאה מקבילה.

הבנת פיברומיאלגיה: מה שאת צריכה לדעת

פיברומיאלגיה היא הפרעה כרונית המאופיינת בכאב נרחב ורגישות בשרירים, במפרקים וברקמות הרכות.

זה משפיע על מיליוני נשים ברחבי העולם ויכול להיות בעל השפעה משמעותית על חיי היומיום ופעילויות.

גם גברים יכולים להראות סימנים, אבל בשכיחות נמוכה יותר בצורה משמעותית. 

תסמינים נפוצים של כוללים כאב כרוני, עייפות, הפרעות שינה וקשיים קוגניטיביים, המכונים לעתים קרובות "ערפל פיברו". תסמינים אלה יכולים להשתנות בעוצמתם ועשויים לבוא וללכת, מה שמקשה על ניהול חיי היומיום. בנוסף,  עלולים לחוות רגישות למגע, אור וקול.

 

אחד המאפיינים המגדירים  הוא כאב מפושט בכל הגוף . כאב זה יכול להיות מורגש בכל הגוף, לעתים קרובות בנקודות רגישות ספציפיות. נקודות רגישות אלה הן אזורים מקומיים בגוף הרגישים במיוחד ללחץ. ניתן למצוא אותם בצוואר, בכתפיים, בחזה, בירכיים, בברכיים ובמרפקים. הכאב יכול להיות עמוק וכואב, והוא עשוי לנדוד או להשתנות בעוצמתו.

החיים עם פיברו יכולים להיות מאתגרים ומבודדים. מטופלים רבים מרגישים שלא מבינים אותם, או שמטילים בהם ספק בשל הסימפטומים הבלתי נראים..

 

פיברומיאלגיה, סימנים שאסור להתעלם מהם
פיברומיאלגיה, סימנים שאסור להתעלם מהם

אבחון פיברומיאלגיה.

פיברומיאלגיה היא מצב מורכב שיכול להיות מאתגר לאבחון. למרות שזה עשוי להיות מפתה לנסות לאבחן את עצמך על סמך הסימפטומים שלך, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע לקבלת אבחנה מדויקת. הנה כמה נקודות מפתח שיש לקחת בחשבון:

הסימפטומים יכולים להשתנות במידה רבה ולחפוף עם סימפטומים של מצבים אחרים כמו כאבים ספציפיים (בטן ,כאב מפושט או ראש), מה שמקשה על איתור הגורם המדויק לסימפטומים שלך.

ישנם קריטריונים אבחוניים נפוצים שמשתמשים בהם כדי לסייע בזיהוי. קריטריונים אלה כוללים כאב נרחב

נקודות רגישות בפיברומיאלגיה
נקודות רגישות בפיברומיאלגיה

שהינו נוכח לפחות שלושה חודשים, כמו גם נוכחות של נקודות רגישות בכל הגוף (מצורפת תמונה) יש להעריך את מספר נקודות המכאוב ואת התפלגותן כדי לבצע אבחנה מדויקת.

 

 

הקלה בתסמינים: מהם הטיפולים היעילים?

 

התמודדות עם התסמינים יכולה להיות מאתגרת, אך ישנן אפשרויות טיפול שונות המאפשרות לסייע בהקלה על הכאב ולשפר את איכות החיים. גישה רב תחומית המשלבת טיפולים שונים ושינויים באורח החיים יכולה לעיתים קרובות להניב את התוצאות הטובות ביותר.

איך אפשר להקל על הכאב שלנו בבית?

במטה אנליזה (מחקר שמאגד ומנתח נתונים מהמון מחקרים שונים) שבוצעה על מנת להבין אילו תוספי תזונה משפיעים במידה המשמעותית ביותר על שיכוך עוצמת הכאבים בחנו מספר גדול של תוספי תזונה. בינהם: קואנזים 10 (Q10לCo), קריאטין, אומגה3, פרוביוטיקה, זעפרן, ג׳ינסנג, כלורלה, ועוד.. 

אילו תוספים נמצאו עם ההשפעה המשמעותית ביותר? 

קואנזים 10 (Q10לCo)  נמצא כחומר בעל פוטנציאל ריפוי למחלה. 

קריאטין נמצא כמשפר תפקוד שרירי בחולות פיברו. 

תוסף אומגה 3 לא נמצאה כמסייע באף תחום שנבדק.

תוסף כלורלה (המופק מאצה) נמצא כי מפחית את תסמיני הפיברומיאלגיה,

אך יכול לגרום לתופעות לוואי גסטרואינטסטינליות (כאבי בטן). 

קישור למחקר-כאן

מה אומר המחקר על פיתרון לפיברומיאלגיה .

במחקר הבין לאומי (4 מדינות) ראו שיפור של 70 אחוז בסימפטומים של פיברומיאלגיה והפחתת הכאב במשך טיפול של 3 חודשים.

במחקר החוקרים דקרו את אותם הנקודות למאות מטופלות ורשמו את השיפור במהלך המחקר , המחקר הראה שכבר אחרי שלושה טיפולים התחיל שיפור בעוצמת הכאב והסימפטומים.

קישור למחקר כאן.

השילוב בין הגישות שהראה לנו את התוצאות מהטובות בעולם.

טיפול אינפרא אדום הוא טיפול מבטיח נוסף להפחתת תסמינים. אור אינפרא אדום חודר עמוק לתוך הרקמות, מקדם את זרימת הדם ומפחית דלקת. טיפול זה יכול לעזור להקל על כאב ונוקשות בשרירים ובמפרקים. מחקרים הוכיחו כי שימוש בטיפול אינפרא אדום כחלק מתוכנית טיפול מקיפה בפיברומיאלגיה יכול להוביל לשיפור משמעותי ברמות הכאב ובאיכות החיים הכללית.

אחרי הניסיון העתיר שלנו הוצאנו פיתרון עם תוצאות הטובות בעולם שמשלב פורמולה יחודית לכאבי הפיברו, דיקור סיני על פי המחקר ואינפרא אדום .ברוב המטופלים יש שיפור כבר בשבועיים הראשונים .ֿ

נשמח לעזור גם לך,אביהו.

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?