נמאס מהכאבים?

עקמת, הנקראת בלועזית סקוליוזיס, היא מחלה שבה קיים עיוות בעמוד השדרה, עיוות שבו החוליות סוטות בזווית מסוימת ביחס לקו האמצע במקום להישמר ישר. אצל אדם בריא עמוד השדרה צריך להיות ישר, אבל אצל הסובלים מעקמת עמוד השדרה ייראה כמו האות האנגליות C או S. ברוב המקרים העקמת מופיעה בעיוות קל ללא תסמינים וסימנים, אך החל מסטייה של עשר מעלות, העקמת עלולה לגרום לבעיות בריאות, לליקויי יציבה, לכאבי גב ועוד.

 

צילום: Ryutaro Tsukata, מאגר תמונות Pexels
צילום: Ryutaro Tsukata, מאגר תמונות Pexels

 

 

 

 

עקמת – 6 דברים שכל אחד צריך לדעת על עקמת

העקמת פוגעת בגיל ההתבגרות גם בבנים וגם בבנות. הנתונים מלמדים כי שישה אחוז מבני הנוער סובלים מעקמת. בעקמת קלה, עד לזווית של עשר מעלות, אין הבדל בין בנים לבנות, אך בעקמת חמורה יותר, בזווית של שלושים מעלות, יש הבדל בין בנים לבין בנות והיחס הוא 1:10 כשעל כל בן יהיו עשר בנות שסובלות מעקמת. עקמת בזווית של ארבעים מעלות היא עקמת נדירה.
הסימנים הנפוצים המעידים על מחלת העקמת הם הבדל בגובה הכתפיים, מפרק ירך אחד בולט וגבוה, מותן אחת גבוהה מהמותן השנייה, עצם שכמה אחת בולטת יותר מעצם השכמה השנייה וראש שאינו ממוקם ישר מעל האגן.
העקמת והעיוותים של עמוד השדרה נפוצים בגיל מבוגר ועולים עם הגיל. הם גורמים למוגבלות בתפקוד, לכאבים ולפגיעה באיכות החיים. בגיל מבוגר העקמת מתפתחת בקצב מהיר יותר והתקדמות המחלה מוערכת בשלוש מעלות בשנה.

העקמת מגבירה את העומס על עמוד השדרה, על השרירים, על הדיסקים הבין חולייתיים, על הגידים ועוד. העומסים עלולים לגרום לפריצות דיסק, לבלט דיסק, לשינויים ניווניים בעמוד השדרה, לכאבי צוואר, לכאבי גב ולסכיאטיקה – כאב הנובע מגירוי או מלחץ על העצב הסיאטי, העצב הארוך ביותר בגוף. לחצים על עמוד השדרה הנגרמים בשל מחלת העקמת עלולים לגרום לכאבים ברגליים, לתסמינים נוירולוגיים וללחץ על שורשי העצבים היוצאים מעמוד השדרה. העקמת מעוותת את עמוד השדרה וכתוצאה מכך המרחב של הריאות והלב עלול להצטמצם, לפגוע בתפקוד שלהם ולגרום לתסמינים שונים.

מהם הגורמים למחלת העקמת

לא אחת הסיבה המדויקות להופעת עקמת היא אידיופטית, מונח רפואי שפירושו "מקור לא ידוע", אך יש מספר גורמים העלולים להשפיע על התפתחות המחלה.

 • גורמים גנטיים: מחקרים מראים כי קיימת נטייה תורשתית לעקמת. אם אחד מההורים או קרוב משפחה אחר סובל מעקמת, הסיכוי להתפתחות עקמת אצל ילדיהם גבוה יותר.
 • התפתחות לא תקינה של עמוד השדרה: עקמת עלולה להופיע כתוצאה מהתפתחות לא תקינה של עמוד השדרה במהלך ההיריון או הילדות.
 • מחלות שונות: מחלות מסוימות כמו שיתוק מוחין, ניוון שרירים ועוד עלולות להגביר את הסיכון להתפתחות עקמת.
 • פציעות: פציעות בגב התחתון או בעמוד השדרה עלולות לגרום לעקמת.
 • גורמים סביבתיים: גורמים סביבתיים כמו תנוחה לא נכונה או נשיאת משקל לא מאוזנת, עלולים להשפיע על התפתחות עקמת, אך הם אינם הגורם היחיד.

איך מטפלת הרפואה המערבית בעקמת?

הרפואה המערבית מציעה מגוון טיפולים לעקמת, בהתאם לחומרת המחלה ולסוג העקמת.

 • מעקב: במקרים קלים של עקמת, ייתכן שיהיה צורך רק במעקב תקופתי על ידי רופא. המעקב כולל בדיקות גופניות וצילומי רנטגן כדי לוודא שהעקמת אינה מתקדמת. במצבים של סטייה של פחות מעשר מעלות, הרופא ימליץ על פעילות גופנית ולעתים גם על מדרסים מיוחדים.
 • מחוך: במקרים בינוניים של עקמת, ייתכן שיהיה צורך להשתמש במחוך מיוחד לפחות עשרים שעות ביממה. המחוך נועד למנוע התקדמות של העקמת ולשפר את יציבת עמוד השדרה. ישנם סוגים שונים של מחוכים והרופא יבחר את המחוך המתאים ביותר עבור כל מקרה.
 • ניתוח: במקרים חמורים של עקמת, ייתכן שיהיה צורך בניתוח. ניתוח מתבצע כאשר העקמת חמורה – מעל ארבעים מעלות – או כאשר היא מתקדמת למרות הטיפול במחוך. ניתוח לעקמת כולל יישור עמוד השדרה באמצעות מוטות מתכתיים וברגים.

העקמת והרפואה האלטרנטיבית

הרפואה האלטרנטיבית מציעה גישה הוליסטית המתמקדת בטיפול באדם כולו מתוך התחשבות בגוף, בנפש וברוח. הטיפולים האלטרנטיביים לא מתמקדים רק בהקלה על הכאבים, אלא גם בקידום הבריאות של עמוד השדרה. במרפאת הכאב של אביהו מטפלים בהצלחה במחלת העקמת במספר שיטות:

טיפול בעקמת במכשיר ננו פיין

מכשיר הננו פיין, NANO PAIN, הוא קשת אינפרא אדום גדולה שהמטופל נכנס אליה בזמן הטיפול. המכשיר שולח גלי אינפרא אדום אל תוך סיבי השריר, גורם המאפשר לסלק את חומצת החלב את התוצרים של ההליך הדלקתי מתוך שרירי הגב. טיפול בעקמת באמצעות אינפרא אדום הוא טיפול אלטרנטיבי חדש ופורץ דרך. הטיפול מתבסס על חימום אזור עמוד השדרה באמצעות קרינת אינפרא אדום אשר לתורם להפחתת כאבים, לריפוי הדלקת הנוצרת כתוצאה ממחלת העקמת, לשיפור גמישות שרירים ולזירוז תהליכי החלמה באופן טבעי.

איך פועלת קרינת אינפרא אדום?

קרינת אינפרא אדום חודרת לעומק הרקמות, גורמת להרחבת כלי דם ומגבירה את זרימת דם באזור. כתוצאה מכך, ישנה אספקה מוגברת של חמצן וחומרים מזינים לאזור אשר תורמת לתהליכי החלמה ולשיפור תפקוד השרירים.
לטיפול יש מספר יתרונות:

 • הקלה על כאבים: חימום האזור יכול להקל על כאבי גב הקשורים לעקמת.
 • שיפור גמישות: שיפור זרימת הדם תורמת לשיפור גמישות שרירים וחיזוקם.
 • טיפול טבעי: טיפול בקרינת אינפרא אדום הוא אינו טיפול פולשני, הוא אינו גורם לכאבים ואינו גורם לתופעות לוואי משמעותיות.

מחקר משנת 2014 בחן את השפעת טיפול אינפרא אדום על כאבי גב כרוניים. המחקר מצא שטיפול אינפרא אדום גרם להפחתה משמעותית בכאב ובשיפור תפקוד גופני בקרב המשתתפים.

דיקור סיני לטיפול בעקמת ובכאבי גב

דיקור סיני הוא טיפול רפואי סיני מסורתי המשתמש במחטים דקיקות כדי לעורר נקודות דיקור ונקודות ספציפיות בגוף. לדיקור הסיני יש השפעות על הטיפול במחלת העקמת בתחומים שונים:

 • שיפור הגמישות: דיקור סיני יכול לעזור להרפיית שרירים תפוסים ולשפר את טווח התנועה של עמוד השדרה.
 • הקלה על כאב: דיקור סיני יכול להקל משמעותית על כאבי גב הקשורים לעקמת.
 • שיפור זרימת הדם: דיקור סיני יכול לשפר את זרימת הדם לאזור עמוד השדרה, מה שיכול לתרום לריפוי ולשיקום.
 • הפחתת דלקת: דיקור סיני יכול להפחית דלקת של שרירים ומפרקים הגורמת לכאב ולנוקשות.
 • יישור חוליות עמוד השדרה: טיפול בדיקור סיני מסייע ליישר מעט את חוליות עמוד השדרה.

הנה מספר מחקרים שתומכים בטיפול בדיקור סיני לעקמת:
מחקר משנת 2016: מחקר זה מצא שדיקור סיני בשילוב עם תרגילי מתיחה היה יעיל יותר מטיפול פיזיותרפיה בלבד בשיפור גמישות עמוד השדרה והפחתת כאבי גב אצל ילדים עם עקמת אידיופטית.
מחקר משנת 2013: מחקר זה מצא שדיקור סיני היה יעיל בהפחתת כאבי גב אצל מבוגרים עם עקמת.

טיפול בקינזיוטייפ

קינזיוטייפ היא שיטה טיפולית חדש יחסית שהגיעה אלינו מעולם הספורט, שיטה המשתמשת ברצועות צבעוניות – טייפ – התומכות בשרירים ובמפרקים. השיטה פותחה ביפן בשנות ה-70, ומאז צברה תאוצה ברחבי העולם.
טיפול בקינזיוטייפ לעקמת יכול לתרום להקלה על כאבים, לשיפור יציבות ולתפקוד עמוד השדרה ושיפור גמישות.

השיטה מבוססת על מספר עקרונות:
הרצועות לוקחות חלק מהעומס על המפרק ומניעות את הריפוי בדלקת המקומית.

 • שיפור זרימת הדם: הטייפ מרים את העור מעט מהרקמות שמתחתיו ובכך הוא מעודד את זרימת דם והחמצן לאזור.
 • הפחתת כאבים: הטייפ מפחית לחץ על עצבים וכלי דם ובכך תורם להפחתת כאבים.
 • שיפור יציבות: הטייפ תומך בשרירים ובמפרקים ובכך משפר את היציבות והתפקוד.
 • שיפור תנועתיות: הטייפ יכול לשפר טווח תנועה וגמישות.

במרפאת הכאב של אביהו שמים את הרצועות על אזורים ספציפיים בעמוד השדרה, בהתאם למצב הספציפי של כל מטופל, והמטופלים הולכים איתם הביתה. כך אנו מצליחים לצמצם את זמן הטיפול ולקצר את משך ההחלמה.

פורמולת הדגל שלנו

פורמולת הדגל שלנו היא פורמולות ייחודיות של צמחי מרפא שהוכחו כצמחים המסייעים לטיפול בעקמת. הפורמולות הייחודיות שלנו מכילות MSN רכיב מיוחד שנקשר לרצפטורים של הכאב ומפחית אותו בצורה משמעותית.

הנה קישור למחקרים המוכיחים את הריפוי וההקלה על הכאב באמצעות צמחי המרפא:

Muscle damage induced by black cohosh
Effects of Zanthoxylum piperitum ethanol extract on osteoarthritis inflammation and pain

 

הטיפול בעקמת – ממרפאת הכאב של אביהו

טיפול בדיקור סיני:
אביבה היא אישה צעירה בת עשרים וחמש העובדת כגרפיקאית. היא תמיד אהבה לצייר ולרקוד, אך בשנים האחרונות החלה לחוות כאבי גב שהולכים ומתגברים. לאחר מספר בדיקות, התגלתה אצל אביבה עקמת אידיופטית. לאחר התייעצות היא החליטה לפנות למטפל אלטרנטיבי שהציע שילוב בין דיקור סיני לבין טיפולי פיזיותרפיה. כבר לאחר מספר חודשים של טיפול, אביבה חשה שיפור משמעותי בכאבים, היא יכלה לחזור לרקוד ולצייר ללא כאבים ותחושת הביטחון העצמי שלה חזרה. אביבה ידעה שהטיפול בעקמת עלול להיות ארוך, אך היא הייתה נחושה בהחלטתה, התמידה בטיפולים, ואכן כבר לאחר מספר טיפולים היא חוותה הקלה משמעותית בכאב ושיפור בטווח התנועה של עמוד השדרה. גם היציבה שלה השתפרה והיא הרגישה יותר בטוחה בעצמה.

טיפולי קינזיוטיפ:
דוד, גבר צעיר בן שלושים, חווה כאבי גב תחתון עזים במשך תקופה ארוכה. לאחר סדרת בדיקות הוא אובחן עם עקמת מותנית. בתחילה פנה דוד לרפואה הקלאסית, אך כשהיא לא הביאה להקלה משמעותית בכאב, תחושת התסכול גברה והיכולת שלו לעסוק בפעילויות גופניות אהובות כמו ריצה וטיפוס הרים נפגעה משמעותית.
דוד החליט לפנות לטיפולים אלטרנטיביים. הוא החל בסדרה של טיפולים כי בגלי אינפרא אדום, בקינזיוטיפ בשילוב פורמולה של מצחי מרפא. עם התקדמות הטיפולים דוד החל לחוש הקלה משמעותית בכאבים. טווח התנועה שלו גדל, תחושת הגמישות חזרה והוא הצליח לחזור בהדרגה לפעילויות הגופניות שאהב.

לסיכום, הרפואה האלטרנטיבית רואה את האדם כמכלול שלם מתוך התחשבות בגורמים פיזיים, רגשיים ונפשיים המשפיעים על בריאותו והיא מציעה מגוון רחב של גישות טיפוליות, המאפשרות התאמה אישית לצרכים ולרצונות של כל מטופל. הרפואה האלטרנטיבית מתמקדת לא רק בסימפטומים, אלא גם בגורם הבסיסי לעקמת מתוך שיפור זרימת הדם, חיזוק שרירים ותמיכה במערכת השלד.

הטיפול בעקמת – יש מטפלים אלטרנטיביים ויש את מרפאת הכאב של אביהו

מרפאת הכאב של אביהו מציעה לכם מגוון טיפולים יעילים, ללא תופעות לוואי, מתוך התמקדות בגורם הבעיה ובשיפור איכות חייכם.
הרפואה מערבית יכולה להעניק רק "פלסטר" לבעיה. הוא החל ללמוד לימודי רפואה סינית באוניברסיטה העברית בירושלים ונסע להתמחות בסין. הוא חזר נפעם מהדרך שבה הרפואה הסינית מסתכלת על גוף האדם כמכלול ועל כך שכל הגוף עובד כמערכת אחת מושלמת.

בקליניקה שלו משלב אביהו בין היתרונות של הרפואה המערבית לבין היתרונות והתועלות של הרפואה הסינית ומציע טיפולים ללא תופעות לוואי משמעותיות במטרה לשחרר את המטופלים שלו מהכאבים, להעניק להם איכות חיים ולמצוא מזור לבעיה הרפואית שממנה הם סובלים.

אל תמשיכו לסבול, אנחנו יכולים לעזור לכם!
התקשרו אלינו עוד היום וקבעו פגישת ייעוץ ראשונית!

 

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?