נמאס מהכאבים?

הסתיידות בכתף

האם אי פעם חוויתם כאב חד ומציק בכתף שנראה כי הוא מגביל את טווח התנועה שלכם? או אולי אתה מוצא את עצמך נאבק עם משימות יומיומיות כמו נהיגה,שטיפת כלים ואפילו קושי בשינה עקב חולשה בשרירי הכתפיים שלך? אם כן, ייתכן שאתה מתמודד עם הסתיידות בכתף, מצב שמשפיע על אנשים רבים, במיוחד ככל שהם מזדקנים.

הסתיידות בכתף יכולה להיות מצב מתסכל ומתיש, אך הבנת הסיבות, התסמינים, האבחנה ואפשרויות הטיפול יכולה לעזור לך למצוא הקלה ולהחזיר את תפקוד הכתף שלך.

גורמים להסתיידות בכתף

הסתיידות בכתף מתרחשת כאשר משקעי סידן נוצרים ברקמות הרכות של המפרק. בעוד הגורם המדויק של הסתיידות עדיין לא מובן במלואו, מספר גורמים יכולים לתרום להתפתחותה.

1. ניוון הקשור לגיל: ככל שאנו מתבגרים, גופנו עובר שינויים ניווניים טבעיים. במפרק הכתף, שינויים אלה עשויים לכלול פירוק של רקמות חיבור ופיתוח של משקעי סידן.

2. שימוש יתר או תנועות חוזרות : ביצוע תנועות חוזרות או שימוש יתר במפרק הכתף עלול להוביל לדלקת וגירוי. בתגובה, הגוף עשוי להפקיד סידן כמנגנון הגנה, וכתוצאה מכך הסתיידות.

3. טראומה או פציעה: פציעות בכתף, כגון שברים או נקעים, יכולות גם הן לתרום להתפתחות הסתיידות. כאשר הרקמות הרכות בכתף נפגעות, הגוף עלול להפקיד סידן כחלק מתהליך הריפוי.

בנוסף לסיבות שכיחות אלה, קיים קשר חזק בין דלקת להסתיידות בכתף.

1. כיצד דלקת תורמת להסתיידות: מצבים דלקתיים, כגון דלקת בגידים או בורסיטיס, יכולים לגרום לשקיעת סידן במפרק הכתף. דלקת גורמת לשינויים בסביבת הרקמה המקומית, ומקדמת הצטברות של משקעי סידן.

2. מצבים נפוצים המובילים לדלקת והסתיידות: מצבים כרוניים כמו דלקת בגיד (rotetor cuff)השרוול המסובב, קפסוליטיס דביק (כתף קפואה) ותסמונת פגיעה בכתף קשורים לעתים קרובות הן לדלקת והן להסתיידות . מצבים אלה יכולים להגביר את הסיכון לפתח משקעי סידן בכתף.

3. הקשר בין הסתיידות לכתף קפואה: כתף קפואה, המאופיינת בכאב ונוקשות במפרק הכתף, מלווה לעיתים קרובות בנוכחות משקעי סידן. הקשר המדויק בין הסתיידות לכתף קפואה אינו מובן במלואו, אך מאמינים כי דלקת משחקת תפקיד משמעותי בשני המצבים.

קרע בכתף אילוסטרציה
ככה נראה קרע בכתף בגיד הנפוץ ביותר הסופראספינטוס

הבנת הגורמים להסתיידות בכתף חיונית לאבחון וטיפול נכונים. זיהוי הגורמים הבסיסיים התורמים להסתיידות יכול לסייע לאנשי מקצוע בתחום הבריאות לפתח אסטרטגיות ניהול יעילות ולמנוע סיבוכים נוספים.

תסמינים של הסתיידות בכתף

הסתיידות בכתף יכולה לגרום לתסמינים שונים שיכולים להשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום והתפקוד הפיזי. זיהוי תסמינים אלה חשוב לאבחון מדויק ולטיפול מתאים. הנה כמה תסמינים נפוצים הקשורים הסתיידות בכתף:

  1. כאב ואי נוחות: אחד הסימפטומים השכיחים ביותר של הסתיידות בכתף הוא כאב מתמשך ואי נוחות. רמת הכאב יכולה להשתנות בין קלה לחמורה, וניתן לחוות אותה הן במנוחה והן במהלך התנועה. הכאב הוא לעתים קרובות מקומי סביב האזור הפגוע של הכתף.
  2. טווח תנועה מוגבל: הסתיידות בכתף יכולה להוביל לטווח תנועה מופחת. אנשים עשויים לחוות קושי בביצוע תנועות מסוימות, כגון להגיע מעל הראש או לסובב את הכתף. מגבלה זו יכולה להשפיע על פעילויות יומיומיות ומשימות הדורשות ניידות כתפיים.
  3. חולשת שרירים: נוכחות של הסתיידות בכתף יכולה להחליש את השרירים שמסביב. חולשה זו עלולה לגרום לקושי בהרמת חפצים, ביצוע תנועות חוזרות או עיסוק בפעילויות הדורשות כוח בפלג הגוף העליון.

חשוב להבדיל בין תסמיני הסתיידות בכתף לבין מצבים אחרים בכתף שעשויים להציג תסמינים דומים:

  1. קרעי שרוול מסובב (rotetor cuff): בעוד הסתיידות עלולה לגרום לכאבים בכתף ולטווח תנועה מוגבל, חשוב להבדיל בינה לבין קרעים בשרוול המסובב. קרעים בגידי השרוול המסובב עלולים גם הם לגרום לתסמינים דומים ולעיתים יכולים לדור בכפיפה אחת עם הסתיידות.
  2. בורסיטיס: בורסיטיס הוא מצב נוסף שעלול להוביל לתסמינים הדומים להסתיידות. בורסיטיס מאופיינת בדלקת של הבורסה, שק מלא נוזלים המרפד את מפרק הכתף. זה יכול לגרום לכאב, תנועה מוגבלת, ונפיחות באזור הכתף.
  3. אפשר לראות היכן שהbursa נמצאת שכשיש דלקת המקום מתנפח ומוריד את היכולת תנועה,הטווח והכאבים רבים,אך המיקום שונה מהסתיידות שכן הוא קידמי בהרבה.

קרע בכתף,ברוסיטיס

להסתיידות בכתף יכולה להיות השפעה משמעותית על הפעילות היומיומית:

  1. קושי בעבודה או במטלות הבית: אנשים עם הסתיידות בכתף עשויים למצוא את זה מאתגר לבצע עבודה שגרתית או משימות משק הבית הכרוכות בשימוש בזרוע הפגועה. פעולות פשוטות כמו הרמת חפצים, הושטת יד מעל הראש או נשיאת חפצים כבדים יכולות להיות קשות וכואבות במיוחד.
  2. הפרעות שינה: הכאב ואי הנוחות הנגרמים על ידי הסתיידות יכולים להפריע לשינה. אנשים עלולים לחוות קושי למצוא תנוחה נוחה לישון בה, מה שמוביל לדפוסי שינה משובשים ועייפות במהלך היום.

בנוסף לסימפטומים הפיזיים, הסתיידות בכתף יכולה להיות גם השפעות פסיכולוגיות:

  1. השפעה רגשית: התמודדות עם כאב כרוני וניידות מוגבלת עלולה לגבות מחיר מהרווחה הרגשית של האדם. זה יכול להוביל לתסכול, עצבנות ומצוקה רגשית, שעלולה להשפיע על איכות החיים הכללית.
  2. דיכאון וחרדה אפשריים: ההשפעה ארוכת הטווח של כאב כרוני ותפקוד מוגבל של הכתף יכולה לתרום לתחושות של דיכאון וחרדה.

אבחון הסתיידות בכתף

אבחון מדויק של הסתיידות בכתף הוא קריטי כדי לקבוע את הטיפול המתאים ולנהל את המצב ביעילות. האבחון כולל שלילת מצבים אחרים בכתף וביצוע בדיקות שונות וטכניקות הדמיה כדי לאשר את נוכחות והיקף ההסתיידות.

1. חשיבות האבחנה המדויקת:

שלילת מצבים אחרים בכתף: חיוני להבדיל בין הסתיידות לבין מצבי כתף אחרים שעשויים להיות בעלי תסמינים דומים, כגון קרעים בשרוול המסובב או למשל בסופרספינטוס כמו בתמונה למעלה . בידול זה מאפשר גישה טיפולית ממוקדת.

קביעת טיפול מתאים: אבחון מדויק מסייע למטפל לקבוע את אפשרויות הטיפול המתאימות ביותר למצבו הספציפי של המטופל. כל אדם עשוי לדרוש גישה שונה המבוססת על גורמים כגון מידת ההסתיידות, הסימפטומים והבריאות הכללית.

2. בדיקה גופנית:

במהלך בדיקה גופנית, אביהו או מטפל מומחה אחר יעריך את טווח התנועה של המטופל ויבדוק אם יש כאב ורגישות בכתף הפגועה. בדיקות אלו מסייעות לספק רמזים חשובים לגבי הימצאות הסתיידות והשפעתה על תפקוד הכתף.

בדיקות טווח תנועה: בבדיקה יש לבקש מהמטופל להזיז את כתפו לכיוונים שונים כדי להעריך את המגבלות הנגרמות על ידי הסתיידות. בדיקות אלה מסייעות לקבוע את היקף התנועה המוגבלת ולזהות את האזורים הפגועים.

הערכת כאב ורגישות: בעזרת מישוש הכתף יש לזהות אזורים רכים או מעוררי כאב. מידע זה מסייע במיקום משקעי ההסתיידות בתוך מפרק הכתף או לחילופין סממן לבעיה אחרת כגון ברוסיטיס או קרע,לפחות 30% מהמטופלים שמגיעים אלי לטיפול מגיעים עם אבחנה שגויה כי מיהרו בקופת חולים ולא איבחנו לעומק ואז כל הטיפול לא יצליח,זה כמו לטפל בפנצ׳ר שהבעיה בכלל במנוע,האוטו לא יתקן את עצמו .

בסרטון הנ׳ל אפשר לראות איך נראה בדיקה לאחר טיפול בהסתיידות בכתף, אביהו בדק את טווח התנועה והכאב לפני הטיפול וראה את השיפור לאחר הטיפול,ככה הוא מרכיב את האסטרטגיה הטיפולית ומסביר כמה טיפולים המטופלת הספורטאית תצטרך, בדרך כלל השיפור הוא בין 1-3 טיפולים אם שילבו גם אינפרא אדום

אפשרויות טיפול בהסתיידות בכתף

כאשר מדובר בטיפול בהסתיידות בכתף, קיימות אפשרויות שונות בהתאם לחומרת המצב. מטרת הטיפול היא להפחית דלקת, להקל על הכאב ולהחזיר את התפקוד התקין של מפרק הכתף. הגישה הטיפולית עשויה לנוע בין אמצעים שמרניים לפרוצדורות זעיר פולשניות, ובמקרים מסוימים, התערבויות כירורגיות. טיפולים מתפתחים כגון טיפול אינפרא אדום נחקרים גם על היתרונות הפוטנציאליים שלהם בהפחתת הסתיידות ודלקת בכתף.

1. טיפולים שמרניים

ברוב המקרים, טיפולים שמרניים הם קו ההגנה הראשון מפני הסתיידות בכתף. טיפולים אלה נועדו להקל על הסימפטומים ולקדם ריפוי ללא צורך בניתוח.

א. מנוחה ושימוש מוגבל בכתף: לקיחת הפסקה מפעילויות המחמירות את הכתף והימנעות מתנועות חוזרות ונשנות יכולות לסייע בהפחתת דלקת ולאפשר לכתף להחלים.

ב.טיפול משולב של אינפרא אדום ודיקור ,הדיקור הוכח מחקרים להפחתת כאבים והאינפרא אדום מפרק את גופי ההסתיידות, זאת הדרך הטובה ביותר שראינו וככה אנו עובדים, יש עוד פרטים בתחתית המאמר

ג. תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs): NSAIDs ללא מרשם, כגון איבופרופן או נפרוקסן, יכול לספק הקלה זמנית מכאב ולהפחית דלקת בכתף.

ד. זריקות סטרואידים: במקרים מסוימים, זריקות סטרואידים עשויות להיות מומלצות כדי להפחית את הדלקת ולספק הקלה זמנית מכאב.

3. התערבויות כירורגיות

במקרים בהם טיפולים שמרניים ופרוצדורות זעיר פולשניות אינם מספקים תוצאות משביעות רצון, ייתכן שיהיה צורך בהתערבויות כירורגיות.

א. הטריה ארתרוסקופית: הטריה ארתרוסקופית כוללת שימוש בחתכים קטנים ובמצלמה (ארתרוסקופ) כדי להסיר את ההסתיידויות וכל רקמה פגועה ממפרק הכתף. זהו הליך זעיר פולשני המאפשר החלמה מהירה יותר.

ב. דקומפרסיה תת-אקרומית: דקומפרסיה תת-אקרומיאלית היא הליך כירורגי הכולל הסרת דורבן עצם והרחבת החלל בין האקרומיון לשרוול המסובב. הליך זה יכול לעזור להקל על הכאב ולמנוע פגיעה בכתף.

4. טיפולים מתפתחים

ישנם טיפולים מתפתחים המראים הבטחה בטיפול בהסתיידות בכתף.

א. טיפול אינפרא אדום: טיפול אינפרא אדום, הידוע גם בשם טיפול בחום, כרוך בשימוש באור אינפרא אדום כדי לחדור עמוק לתוך הרקמות ולקדם ריפוי. הודגם כי הוא מפחית דלקת ומשפר את זרימת הדם, מה שיכול לעזור להפחית את ההסתיידות ולהקל על הסימפטומים בכתף.

ב. מחקר על יעילות טיפול אינפרא אדום בהפחתת הסתיידות ודלקת בכתף: מספר מחקרים בדקו את יעילות הטיפול באינפרא אדום בטיפול בהסתיידות ודלקת בכתף. מחקרים אלה הראו תוצאות חיוביות, המצביעות על כך שטיפול אינפרא אדום יכול לעזור להפחית את הכאב, לשפר את טווח התנועה ולהפחית את גודל ההסתיידויות במפרק הכתף.

בגלל המבנה המיוחד של הכתף חשוב לאבחן את הכתף בתנועה ולא רק בצילום , הפתרון היעיל ביותר שראינו הוא שילוב של אינפרא אדום להפגת ופירור ההיסתיידות ודיקור על מנת להוריד את הכאב, השילוב של שני האלמנטים בתוספת קינזיוטייפ לאחר הטיפול שימשיך את הטיפול גם בבית,בדרך זאת התקדמות הטיפול גדלה ב30-50% והתוצאות פנטסטיות.

נשמח לעזור ,אביהו.אביהו קוזי

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?

מְעוּלֶה
מבוסס על 42 ביקורות
בר לוי
בר לוי
01/10/2023
הגעתי לאביהו עם פריצת דיסק צווארית וכאבי ברכיים . בתוך שלושה טיפולים עברו כאבי הצוואר והרופא שלי לא האמין . תודה!
Shahar Sudai
Shahar Sudai
19/06/2023
עשיתי טיפול בכאבי גב תחתון, מאוד עזר תודה רבה!
שולמית בן בהירי
שולמית בן בהירי
11/06/2023
אביהו פתר לי כאב גב תחתון של שנים במהירות! תןדה!
דניאל פולטוב
דניאל פולטוב
21/05/2023
אביהו תודה רבה לך עזרת לי מאוד תודה על היחס וההקשבה אין עליך
עסקים ישראל
עסקים ישראל
19/05/2023
תמיד סבלתי מכאבי גב.. עושה תנועה לא נכונה פתאום מרגיש את הגב התעקם ללא יכולת לזוז. עד שהגעתי למרפאה של אביהו וראיתי שיפור מיידי לאחר כל טיפול. ממליץ בחום!
אורית פנטה
אורית פנטה
19/05/2023
ממליצה על המרפאה השירות מדהים קשובים לכל לקוח.
Rachel Vitury
Rachel Vitury
27/04/2023
הגעתי למרפאת הכאב בעקבות תאונת אופנוע בהם שברתי את האצבע בכף הרגל נוסף לחתכים ותפרים שהיו באזור. אני פגשתי את אביהו לטיפול ראשון כשבוע וחצי לפני החתונה שלי. ונכנסתי למרפאה צולעת וכשיצאתי הלכתי ללא צליעה!!! אני כל כך בהודייה על האפשרות לקבל טיפול מסור ומדוייק ממרפא מקצועי ואמיתי. אביהו, תודה רבה על הכל והכי בעולם על זה שניתנה לי האפשרות לעמוד על הרגליים ולרקוד בזמן החתונה שלי
Yonatan Ginsburg
Yonatan Ginsburg
26/04/2023
הי, הגעתי לאביהו עם כאבים בצוואר שהקרינו לרקות בראש במשך 8 חודשים. תוך טיפול אחד הרגשץי שיפור ותוך 5 עברו הכאבים, ממליץ בחום
menahem david
menahem david
17/03/2023
מעולה