נמאס מהכאבים?

הקשר בין בקע סרעפתי וכאבי גב.

בקע סרעפתי הוא מצב שבו איברים מהבטן בולטים לתוך חלל החזה דרך חור בסרעפת, מה שמוביל לאי נוחות וכאבים בגב. מאמר זה בוחן את הגורמים, התסמינים והטיפולים למצב נדיר ולעתים מסכן חיים זה.

בקע סרעפתי ברוב המקרים אינו קשור כלל לכאבי גב. עם זאת, מחקרים עדכניים מראים שחלק מהאנשים עם בקע סרעפתי עלולים לחוות אי נוחות וכאבים בגב כתוצאה מהבקע. הממצא הזה הותיר חולים וספקי שירותי בריאות רבים בתמיהה, מכיוון ששני המצבים אינם נחשבים קשורים באופן מסורתי.

למרות שהמנגנון המדויק מאחורי הקשר בין בקע סרעפתי לכאבי גב עדיין לא מובן במלואו, משערים שהוא קשור לעצבים העוברים דרך הסרעפת אל הגב. כאשר הסרעפת פגומה או חלשה עקב בקע, היא עלולה להפעיל לחץ על העצבים הללו, ולהוביל לאי נוחות או כאבים בגב.
בקע סרעפתי עלול להיגרם ממגוון גורמים, ביניהם טראומה בחזה או בבטן, פגמים מולדים ואף הריון. הם יכולים להתרחש גם באופן ספונטני, ללא סיבה מאובחנת.

מכיוון שכאבי גב עקב בקע סרעפתי הם נדירים יחסית, עלולים להיות קשים לאבחון, והמטופלים עשויים לחוות תסמינים במשך חודשים ואף שנים לפני קבלת אבחנה נכונה. בדרך כלל המטופל יסבול ולא יבין מדוע אין אבחנה בצילום גב, עם הזמן הכאב יחמיר, בעיקר בזמן פעילות גופנית.

לאחר האבחנה, הטיפול בבקע סרעפתי כולל בדרך כלל תיקון כירורגי לסגירת החור בסרעפת. ניתן לעשות זאת באמצעות ניתוח פתוח מסורתי או טכניקות זעיר פולשניות, בהתאם לחומרת הבקע ולבריאותו הכללית של המטופל. עם זאת, במקרים מסוימים ייתכן שלא יהיה צורך בניתוח אם הבקע קטן ואינו גורם לתסמינים כלשהם.

למי שכן זקוק לניתוח, ניהול הכאב וההחלמה לאחר הניתוח עלולים להוות אתגר. המטופלים עלולים לחוות אי נוחות בגב ובחזה בעקבות הניתוח, כמו גם קשיי נשימה והגבלת ניידות. אסטרטגיות לניהול כאב כגון טיפול תרופתי ופיזיותרפיה, יכולות לעזור להקל על התסמינים הללו ולקדם ריפוי.

הכאבים מורגשים יותר בזמן אימון גופני כאשר הסרעפת עולה ויורדת במהירות.

מה גורם לבקע סרעפתי?

לבקע סרעפתי יכולות להיות מגוון סיבות, החל ממומים מולדים ועד לפציעות וטראומות.

בקע סרעפתי מולד מתרחש כאשר הסרעפת אינה מתפתחת במלואה במהלך ההריון, מה שמוביל לחור המאפשר נדידת איברים מהבטן לתוך חלל החזה. סוגים אלו של בקע מאובחנים בדרך כלל זמן קצר לאחר הלידה ודורשים טיפול רפואי מיידי.

בקע סרעפתי נרכש, לעומת זאת, מתרחש בשלב מאוחר יותר בחיים ויש לו מגוון גורמים.
טראומה בחזה או בבטן, כמו תאונת דרכים או נפילה, עלולה לגרום לקרע או חולשה בסרעפת, מה שמוביל לבקע. במקרים מסוימים, שיעול כרוני או הקאות מרובות עלולים גם להפעיל לחץ על הסרעפת ולגרום לה להיחלש עם הזמן.

מצבים רפואיים מסוימים יכולים גם הם להגביר את הסיכון לפתח בקע סרעפתי.
לדוגמה, השמנת יתר עלולה להפעיל לחץ על הסרעפת ולהגביר את הסיכון לבקע.
מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ומצבי נשימה אחרים יכולים גם הם לאמץ את הסרעפת ולגרום לה להיקרע או להיחלש.

במקרים נדירים בקע סרעפתי עלול להיגרם כתוצאה מהריון.

כאשר הרחם מתרחבת במהלך ההריון, היא עלולה להפעיל לחץ על הסרעפת ולגרום לה להיחלש או להיקרע. סוג זה של בקע נפוץ יותר אצל נשים שעברו הריונות מרובי עוברים או שילדו תינוקות גדולים למידותיהן.

לבסוף, אורח חיים מסוים עלול להגביר את הסיכון לפתח בקע סרעפתי. עישון, למשל, עלול לפגוע ברקמות הריאות ובחזה ולהחליש את הסרעפת לאורך זמן. הרמה כבדה או פעילות גופנית מאומצת יכולה גם היא להפעיל לחץ משמעותי על הסרעפת ולהגביר את הסיכון לקרע או לפתח בקע.

כיצד מאבחנים בקע סרעפתי?

אבחון בקע סרעפתי הוא מאתגר מכיוון שהתסמינים עלולים להיות מעורפלים ולא ספציפיים. עם זאת, בלקיחת היסטוריה רפואית מפורטת וביצוע בדיקה גופנית, במהלכה המטפל יחפש סימנים לבקע, כגון נפיחות או רגישות בבטן או בחזה.

אם יש חשד לבקע, צריך להזמין בדיקות הדמיה כדי לאשר את האבחנה. ניתן להשתמש בצילומי רנטגן, סריקות CT וסריקות MRI כדי להמחיש את הסרעפת ולזהות כל חריגות. בדיקות אלו יכולות גם לסייע בקביעת גודל ומיקום הבקע, מידע חשוב בעת ההחלטה על תוכנית טיפול.

מהן אפשרויות הטיפול בבקע סרעפתי?

פרוטוקול הטיפול המחקרי שמבצעים אצלנו:

בגלל שמדובר בבקע שמתרחב עם הזמן אנחנו רוצים תחילה לסגור אותו, לכן נמליץ על הפסקת פעילות גופנית למשך שלושה שבועות. בזמן הזה נספיק לעשות בין 3-5 טיפולים, תקופה שבה כבר תהיה לנו ירידה בכאבים ובהיקף הבקע.

בדרך כלל העבודה בבקע חמור היא כנגד שעון כי אם הבקע יתפתח יהיה צורך בניתוח, לכן יש להשתמש בכל הכלים הקיימים על מנת להשיג שיפור מהיר.

מעבר לעבודה עם אינפרא אדום שמחדש סיבי שריר בצורה מהירה, אנו נשתמש בקינזיוטייפ. הקינזיוטייפ היא רצועה שמשקלה כמשקל העור, ברגע שמניחים אותה היא מורידה את הלחץ של העור על הבקע ומורידה מיידית את הדלקת. כאשר הדלקת יורדת נפח הנוזלים שלוחץ על הבקע יורד גם הוא ונוכל להרגיש הקלה בכאב.

טיפול במרפאה ציבורית:

במקרים קלים של בקע סרעפתי, הרופאים ימליצו על שינויים באורח החיים כגון ירידה במשקל, הימנעות מהרמת משקל כבד והפסקה מעישון. הם עשויים גם לרשום תרופות לטיפול בסימפטומים כגון כאב, ריפלוקס חומצי וקשיי נשימה.

במקרים חמורים יותר, ייתכן שיהיה צורך בניתוח לתיקון הבקע. במהלך הניתוח יבצע המנתח חתך בחזה או בבטן ויתקן את הקרע בסרעפת. במקרים מסוימים, ניתן להשתמש במדבקת רשת כדי לחזק את התיקון ולמנוע בקע עתידי.

מניתוח זה לוקח זמן להתאושש וצריך להימנע מפעילות מאומצת למשך מספר שבועות. ייתכן שיהיה גם צורך  בדיאטה מיוחדת או נטילת תרופות כדי לנהל כאב ולמנוע סיבוכים.

החשיבות של התערבות כירורגית – האם היא יכולה למנוע סיבוכים?

כאשר מדובר בבקע סרעפתי וכאבי גב, התערבות כירורגית היא לרוב אפשרות הטיפול יעילה ביותר.

ניתוח יכול לתקן את הסרעפת הקרועה ולמנוע סיבוכים כגון נזק לאיברים או זיהום. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח גם כדי להקל על כאבי גב ותסמינים אחרים הקשורים לבקע.

אחד היתרונות הבולטים של התערבות כירורגית לטיפול בבקע סרעפתי הוא היכולת של הניתוח למנוע התפתחות סיבוכים. כשאינו מטופל, בקע עלול לגרום נזק משמעותי לאיברים בחזה ובבטן, לרבות בקיבה, במעיים ובכבד, ולמצבים מסכני חיים כגון חסימת מעיים או אלח דם.

ניתוח יכול גם לעזור להקל על כאבי גב ותסמינים אחרים הקשורים בבקע סרעפתי. אם הבקע לוחץ על העצבים בעמוד השדרה, הוא עלול לגרום לכאב, חוסר תחושה ועקצוצים בגב ובחלקים אחרים בגוף. על ידי תיקון הבקע, המנתחים יכולים להוריד את הלחץ על העצבים ולהקל על תסמינים אלו.

חשוב לזכור, בעוד שניתוח יכול להיות יעיל בטיפול בבקע סרעפתי, הוא אינו חף מסיכונים. כמו כל הליך כירורגי, קיים סיכון לסיבוכים כגון דימום, זיהום או בעיות הקשורות להרדמה. נוסף על כך, ניתוח זה כולל זמן התאוששות לא קצר.

כיצד מטופלים יכולים להקל על הכאב וההחלמה לאחר הניתוח?

לאחר ניתוח לתיקון בקע סרעפתי, עלולים להתעורר כאבים ואי נוחות חזקים כחלק מתהליך ההחלמה. עם זאת, ישנן מספר אסטרטגיות בהן ניתן להשתמש כדי לנהל את הכאב ולקדם ריפוי.

תרופות לטיפול בכאב:

  • אחת הדרכים היעילות ביותר לטיפול בכאב לאחר הניתוח היא באמצעות נטילת משככי כאבים. הרופא שלך כנראה ירשום שילוב של משככי כאבים ותרופות אנטי דלקתיות כדי לסייע בניהול הכאב והדלקת שלך. חשוב לעקוב בקפידה אחר הוראות הרופא ולקחת את התרופות כפי שנקבע.
  • מנוחה ופעילות מוגבלת:
    לאחר הניתוח, חשוב לתת לגוף זמן לנוח ולהחלים. סביר להניח שהרופא שלך ימליץ לך להגביל את הפעילות הגופנית ולהימנע מפעילויות שעלולות לאמץ את הסרעפת שלך, כגון הרמת משקל כבד  או פעילות גופנית מאומצת. סביר להניח שתצטרך גם לקחת חופש מהעבודה או מחויבויות אחרות כדי להבטיח מנוחה מספקת.
  • רפואה סינית:
    במקרים רבים ניתן להיעזר ברפואה הסינית לטיפול בכאבים. הרפואה הסינית עושה פלאים בטיפול בכאבים מגוונים, בהם גם כאבי גב ושיקום לאחר ניתוחים. במחקר מ-2016 ראו שיפור של 40 אחוזים במטופלים שעברו טיפולים ברפואה סינית בחזרה לתפקוד מלא לעומת מטופלים שלא עברו טיפולים מסוג זה.
  • אכילה בריאה:
    תזונה בריאה ומאוזנת יכולה להיות גם חלק חשוב מתהליך ההחלמה שלך. הגוף זקוק לחומרים מזינים כדי לרפא ולתקן רקמות באופן עצמאי, לכן חשוב לאכול הרבה פירות וירקות, חלבונים רזים ודגנים מלאים. נוסף על כך, כדאי להימנע ממזונות או משקאות מסוימים שעלולים לגרות את מערכת העיכול שלך, כגון מזון חריף או חומצי.

מהי התחזית ארוכת הטווח עבור אנשים עם בקע סרעפתי?

התחזית ארוכת הטווח עבור אנשים עם בקע סרעפתי משתנה בהתאם למספר גורמים, כולל גודל ומיקום הבקע, גיל ובריאות המטופל, והאם הבקע טופל בזמן או לא. במקרים מסוימים, בקע קטן עלול לא לגרום לתסמינים או סיבוכים ולא לדרוש כל טיפול. עם זאת, בקע גדול או חמור יותר עלול להוביל לבעיות בריאות חמורות במידה ולא מטופל.

סיבוכים של בקע סרעפתי כוללים בין היתר בעיות בדרכי הנשימה, בעיות עיכול, ואפילו פגיעה או כשל בתפקוד האיברים. במקרים מסוימים, הבקע עלול לעצור או לחנוק איברים – כלומר, הרקמה או האיבר שפרצו נכלא מחוץ לחלל הבטן ואספקת הדם אליו מנותקת. זהו מצב חירום רפואי הדורש התערבות כירורגית דחופה.

עבור אנשים שאובחנו עם בקע סרעפתי, התחזית יכולה להיות חיובית עם הטיפול הנכון. תיקון כירורגי מומלץ לרוב במקרים בהם הבקע הסרעפתי גדול וגורם לתסמינים או סיבוכים. הניתוח כולל תיקון הקרע בסרעפת ומיקום מחדש של כל איבר שעלול לפרוץ.

מסקנה: הבנת בקע סרעפתי וכאבי גב

הרפואה הקונבנציונאלית מטפלת בכאבי גב מבקע סרעפתי באמצעות משככי כאבים, במקרים חמורים יהיה צורך בניתוח. אופציה נוספת ופולשנית פחות היא להיעזר ברפואה הסינית, המעודדת את תהליך ההחלמה והריפוי הטבעי של הגוף. באמצעות דיקור ואינפרא אדום ניתן להקל על הכאבים ולהפחית את הדלקת שנוצרה במקום.

טיפול בדיקור מעודד את הגוף להתחיל בתהליכי השיקום של העצב הפגוע ובכך להפחית את עוצמת הכאב ולאפשר חזרה לשגרת החיים.

השילוב של קינזיוטייפ עם טיפולים אחרים מקצר תהליכים ונותן תוצאה מהירה מאוד וברוב הפעמים נחסך לנו ניתוח מתיש ומסוכן.

המצב של בקע סרעפתי הוא מצב מבלבל ושמתגבר עם הזמן , במרפאתנו אנו משלבים דיקור סיני ספציפי לבקע סרעפתי,אינפרא אדום שמוריד מיד את הדלקת והנפיחות וקינזיוטייפ שמוריד דלקת ומחזיר את סיבי השריר לסגירה.

נשמח לעזור ,אביהו (:    אביהו קוזי

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?