נמאס מהכאבים?

5 פעילויות להקלה על כאבי גב תחתון בתל אביב

הם לא יכולים בלי האספרסו שלהם, מתים על ריצות בפארק הירקון. לא מפספסים שום הופעה, מומחים בגידול עציצים במרפסת ומשוגעים על קריפטו. ומה עוד משותף לתל אביבים? הרבה מהם סובלים מכאבי גב תחתון.

גם אתם? אתם לא לבד. כאבי גב הם בעיה נפוצה הפוגעת ברבים מהתושבים של העיר ללא הפסקה. מדוע זה קורה? רבים מייחסים זאת לעבודה המשרדית הרבה המאפיינת את תושבי העיר, המלווה בשעות ארוכות של ישיבה או עמידה. למרבה המזל, תופתעו לגלות שישנן מספר פעילויות שתוכלו לעשות בתל אביב שעשויות לעזור ולהקל על כאבי הגב שלכם.

1.יוגה


יוגה היא דרך מצוינת להקל על כאבי גב, מכיוון שהיא עוזרת לשפר את הגמישות והכוח. תוסיפו לזה את העובדה שמדובר בפעילות בעלת עצימות נמוכה וקיבלתם פעילות אידיאלית לאנשים הסובלים מכאבי גב תחתון.

בתל אביב ניתן למצוא אינספור סטודיואים ושיעורי יוגה, כולל כאלה המתמחים באופן ספציפי בכאבי גב. ההמלצה האישית שלי היא ביקראם יוגה, אימון יוגה ייחודי המבוצע בטמפרטורות חמות שעוזר לגוף לשחרר את השרירים התפוסים. הדבר יעיל במיוחד לכאבי גב הנובעים מחולשה שרירית המאפיינים באופן משמעותי מטופלים מעל גיל 40. בתור חסיד של האימון זוהי לגמרי גם המלצה אישית.

2. שחייה

 
שחייה היא עוד סוג אימון מעולה בעל עצימות נמוכה שיכול להועיל לכאבי גב תחתון. בתל אביב יש מספר בריכות ציבוריות וחופים בהם ניתן לשחות. ההמלצה שלי – הגיעו לחוף קרלטון צמוד למרינה ושחו בין שוברי הגלים – זהו מיקום אידיאלי. אם אין לכם ניסיון קודם בשחייה מומלץ לתרגל 400 מטרים של שחיית חתירה. השהייה במים בשילוב תנועות ההארכה של הגוף מעולים לחיזוק הגוף ולמתיחה נעימה של השרירים.

3. EMS

Electric Muscle Stimulation) EMS) או גירוי שרירים חשמלי, יכול לעזור להקל על כאבי גב תחתון על ידי הזרמת הדם לאזור והפחתת הדלקת. הפולסים החשמליים גם עוזרים להפחית התכווצויות שרירים ולהגביר את כוח השרירים, מה שמוביל לשיפור התנועתיות ולירידה בכאב. כיום רוב המחקרים שנעשו בנוגע לספורט זה הדגימו תוצאות חיוביות.

מדובר באימון בן 20 דקות המתבצע עם מאמן צמוד בו לובש המתאמן ווסט מיוחד השולח פולסים חשמליים אל השרירים ומגרה אותם תוך כדי ביצוע תרגילים. מדובר בהחלט באימון חווייתי. בעבר יצא לי להתנסות בו לא מעט על מנת לחזק שרירים לענפי ספורט שונים כמו גלישת קיט וטיפוס ונהניתי מהצלחה יפה מאוד בחיזוק השרירים במהירות.

4. פילאטיס

פילאטיס הוא אימון גופני המתמקד בחיזוק שרירי הליבה ושיפור הגמישות ולכן גם הוא מהווה אופציה טובה עבור אנשים עם כאבי גב תחתון . זוהי פעילות גופנית מתונה המאפשרת בקרה על תרגול המתאמן ולכן היא בטוחה עד מאוד. התרגול מאפשר להפחית את עוצמת הכאבים, לשפר את המוגבלות התפקודית ואף לתרום לגמישות עמוד השדרה. בעיר כמו תל אביב לא קשה למצוא סטודיו מתאים והאופציות הינן רבות ומגוונות.

5. SUP

גלישת Stand Up Paddleboarding) SUP) היא פעילות ספורטיבית פנטסטית בעלת השפעה נמוכה שיכולה לחזק את שרירי הגב התחתון ולשפר את היציבה. איזון הגוף על הגלשן דורש הפעלה גדולה של שרירי הליבה וייצוב של עמוד השדרה ועל ידי כך תורם להפחתת העומס על הגב התחתון ומחזק שרירים קטנים שקשה מאוד לחזק בדרך אחרת.

SUP יכול גם לעזור לשפר את הגמישות של המפרקים, ולספק אימון מהנה ומאתגר לכל הגוף.יתרה מכך, יש משהו מאוד מרפא ועוצמתי בלעסוק בפעילות ספורטיבית בים: החיבור לטבע, הניתוק מהסלולרי והגלים גורמים לשחרור של מוליך עצבי בשם דופמין אשר תורם להתרוממות רוח לאחר מכן.

מחקר בנושא שפורסם ב-International Journal of Environmental Research and Public Health בשנת 2021, בחן את ההשפעות של גלישה בעמידה (SUP) על בריאות הנפש. המחקר מצא שתרגול SUP קבוע היה קשור לשיפור במצב הרוח ולהפחתת הסימפטומים של דיכאון וחרדה. החוקרים הציעו כי השילוב של פעילות גופנית, חשיפה לטבע ואינטראקציה חברתית עם חותרים אחרים עשוי לתרום להשפעות חיוביות אלו.

לסיכום, אם גם אתם תל אביבים הסובלים מכאבי גב תחתון, ישנן לא מעט אופציות לפעילויות העשויות לסייע לכם במיגור הכאבים.אך רגע לפני שאתם ממהרים להירשם – זכרו תמיד להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני תחילת כל פעילות גופנית חדשה או תוכנית טיפול בכאבי גב. 

קישור למחקר –McGuckin, A., et al. (2021). Stand up paddleboarding (SUP) and mental health: A systematic review. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18(4), 1714.

כותב הפוסט - אביהו קוזי
מטפל מוסמך ברפואה סינית

טיפול בעזרת אינפרא אדום ודיקור לבעיות כאב

כואב לכם?

מה אומרים עלינו?